AQSH prezidenti Donald Tramp maʼmuriyati badavlat amerikaliklarga soliqlarni oshirish niyatida.
Axios nashri rasmiylarga tayanib xabar berishicha, bu chegirma solig‘i bekor qilingan taqdirda moliyaviy yo‘qotishlarni qoplash uchun zarur. Nashrning qo‘shimcha qilishicha, bu masala bo‘yicha yakuniy qaror hali qabul qilinmagan.
Donald Tramp noyabr oyida AQSH prezidentligi uchun saylov kampaniyasi chog‘ida uchlik solig‘ini bekor qilish niyati haqida bir necha bor gapirgan edi. Inauguratsiyadan keyin u niyatini tasdiqladi. Bu soliq Amerikaning ayrim shtatlarida ko‘ngilochar sanoat uchun muhim daromad manbayi hisoblanadi.
Amerikaliklarning atigi 2,6 foizi daromadi oshirilishi mumkin bo‘lgan odamlar toifasiga kiradi. Portalga ko‘ra, AQSH fuqarolarining aksariyati hukumatning bunday choralarini qo‘llab-quvvatlaydi. Ayni paytda ko‘plab respublikachilar soliqlarni oshirishga qarshi. Ularning fikricha, partiya o‘z homiylarining katta qismini yo‘qotishi mumkin.