АҚШ президенти Дональд Трамп маъмурияти бадавлат америкаликларга солиқларни ошириш ниятида.
Axios нашри расмийларга таяниб хабар беришича, бу чегирма солиғи бекор қилинган тақдирда молиявий йўқотишларни қоплаш учун зарур. Нашрнинг қўшимча қилишича, бу масала бўйича якуний қарор ҳали қабул қилинмаган.
Дональд Трамп ноябрь ойида АҚШ президентлиги учун сайлов кампанияси чоғида учлик солиғини бекор қилиш нияти ҳақида бир неча бор гапирган эди. Инаугурациядан кейин у ниятини тасдиқлади. Бу солиқ Американинг айрим штатларида кўнгилочар саноат учун муҳим даромад манбайи ҳисобланади.
Америкаликларнинг атиги 2,6 фоизи даромади оширилиши мумкин бўлган одамлар тоифасига киради. Порталга кўра, АҚШ фуқароларининг аксарияти ҳукуматнинг бундай чораларини қўллаб-қувватлайди. Айни пайтда кўплаб республикачилар солиқларни оширишга қарши. Уларнинг фикрича, партия ўз ҳомийларининг катта қисмини йўқотиши мумкин.