Дания ҳукумати аёллар учун мажбурий ҳарбий хизматни жорий этмоқда, 18 ёшга тўлганлар июль ойидан хизматга чақирилиши мумкин. Бу ҳақда қироллик мудофаа вазири Троэлс Лунд Поулсенга таяниб, Deutsche Welle хабар берди.
Мудофаа сиёсати ва хавфсизлик соҳасидаги ҳозирги вазиятни ҳисобга олган ҳолда, қуролли кучлар янги аскарларни кўпроқ жалб қилиши керак, деди у.
Вазирнинг сўзларига кўра, 2025 йил 1 июлдан бошлаб ҳарбий хизматга чақириш масаласида эркаклар ва аёллар ўртасида тўлиқ тенгликка эришиш муҳим сигнал бўлади.
Дастлаб даниялик аёллар 2027 йилдан бошлаб ҳарбий хизматга чақирилиши режалаштирилган эди. Худди шу қарорда мажбурий ҳарбий хизмат муддати тўрт ойдан 11 ойга узайтирилди. Айни пайтда аёллар Дания қуролли кучларида фақат кўнгилли асосда хизмат қилмоқда.
Мамлакатда мажбурий ҳарбий хизматга чақирув фақат етарли миқдордаги кўнгиллилар тўпланган тақдирдагина амалга оширилади. Кимлар чақирилиши ҳар йили ўтказиладиган лотерея орқали аниқланади, деб ёзади AFP.
Дания мудофаа бюджетини кенгайтирмоқда
Февраль ойида Метте Фредериксен ҳукумати Украинага қарши уруш олиб бораётган Россия таҳдидининг кучайиши сабабли жорий ва келгуси йиллар учун мудофаа бюджетини жами 6,8 миллиард еврога оширишини эълон қилди.
Биз агрессив Россия билан иш олиб бормоқдамиз, у қайта қуролланмоқда ва уч ой ичида НАТОга қараганда кўпроқ ўқ-дори ишлаб чиқармоқда, деди бош вазир Фредериксен.
Бундан ташқари, сўнгги ойларда АҚШ президенти Дональд Трамп маъмуриятининг Гренландияни аннексия қилиш истаги ҳақидаги баёнотлари фонида Дания ва АҚШ ўртасидаги келишмовчиликлар кескинлашди.