Namangan viloyatining Kosonsoy, Andijon viloyatining Shahrixon tumanlari, Sirdaryo viloyatining Guliston shahri va Xorazm viloyatida energiya resurslaridan noqonuniy foydalanish holatlari fosh etildi. Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xabar berdi.
Maʼlum qilinishicha, Kosonsoy tumanida “K.Z.” MCHJ rahbari A.A. korxonaga tegishli suv inshootini umumiy foydalanishdagi elektr tarmog‘iga tijorat maqsadida o‘zboshimchalik bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulab, 334 mln so‘mlik elektrdan noqonuniy foydalangan.
Shuningdek, Gulistonda fuqaro A.A. “Yangihayot” MFYdagi xonadonda gaz jihozlarini umumiy foydalanishdagi gaz tarmog‘iga yashirin ravishda ulanib, 151,9 mln so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalangan.
Shu bilan birga, Xorazm viloyatida “O.Y." oilaviy korxonasi masʼul shaxslari korxona elektr jihozlarini umumiy foydalanishdagi elektr tarmog‘iga tijorat maqsadida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulagan. Natijada 137,7 mln so‘mlik elektrdan noqonuniy foydalangan.
Bundan tashqari, Shahrixon tumanida YATT “T.A.” umumiy ovqatlanish shoxobchasida umumiy foydalanishdagi gaz tarmog‘iga tijorat maqsadida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulanib, 102,7 mln so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalangan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.