“Калмар ўйини” шунчаки сериал эмас, балки шифрланган кўрсатмаларга эга ҳақиқий квест. Ижодкорлар бўлажак синовларни шундоққина кўз ўнгизгизга усталик билан яширишган. Иккинчи мавсум кўплаб саволларни келтириб чиқарди ва энг эътиборли мухлислар декорациялар ва саҳналарни синчковлик билан ўрганиб, уларга жавоб топди.
Девордаги ишора
“Калмар ўйини 2” саҳналаридан бирида томошабинлар ўйинчилар жойлашган залдаги деворда сирли расмни пайқаб қолишди. Унда тўсинларга осилган одамлар тасвирланган. Бу фоннинг бир қисмига ўхшарди, аммо синчков мухлислар бунда янги синовга ишора борлигини пайқашди. Тасаввур қилинг: иштирокчилар болалар ўйинидаги маймунлар каби фақат қўллари билан тўсинларни ушлаб ҳаракатланишлари керак. Хато қилган ҳалок бўлди. Бу классик алпинизмнинг ҳалокатли версияси бўлиб, у куч ва чаққонликни талаб қилади.
Жонли шахмат партияси
“Калмар ўйини”нинг энг эътиборли мухлислари пайқаган иккинчи ишора ҳам умумий залда: кадрлардан бирида деворда шахмат майдони кўринишидаги расмни кўриш мумкин. Бир қарашда бу шунчаки безак элементи бўлиб туюлиши мумкин. Лекин, биламизки, “Калмар ўйини”да тасодифлар бўлмайди. Сериал мухлислари учинчи мавсумда шахмат тахтаси ҳалокатли мантиқий ўйин майдонига айланишини тахмин қилишмоқда. Иштирокчилар қўмондонлар бошқарадиган жонли шахмат доналарига айланади. Ҳар бир юриш сўнгги юриш бўлиши мумкин ва ҳар бир ютқазилган шакл кимнингдир ўлими билан тугайди.
Янги қоидалар қўшилган “Қизил чироқ, яшил чироқ”
“Калмар ўйини”нинг иккинчи мавсуми титрларида улкан қиз қўғирчоқ билан бирга ўғил бола ҳам пайдо бўлди. Корея мифологиясида бу жуфтлик ака-сингилни англатади, яъни учинчи мавсумда ўйин қоидалари тубдан ўзгариши мумкин. Калмар ўйинларининг биринчи мавсумида ўйинчилар бир-бирларининг орқасига яширинишлари мумкин эди. Аммо иккинчи қўғирчоқ пайдо бўлиши билан бу энди иш бермайди. Ўғил бола ўйинчиларни орқадан, қиз бола эса олдиндан кузатиб боради.
“Калмар ўйини”нинг учинчи мавсумидан яна нима кутиш мумкин?
“Калмар ўйини” ижодкорлари топишмоқлар ва психологик синовларга бўлган муҳаббатлари билан машҳур. Улар томошабинларни ҳар бир детал устида бош қотиришга мажбур қилиб, кўрсатмаларни усталик билан яширишади. Эҳтимол, ишоралар бундан ҳам кўпроқ бўлгандир, лекин улар шунчалик усталик билан яширилганки, ҳозирча ҳеч ким сезмади.