O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tojikistonlik hamkasbi Emomali Rahmonning taklifiga binoan 31-mart kuni amaliy tashrif bilan Xo‘jand shahrida bo‘ladi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Tashrif dasturiga muvofiq, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston yetakchilarining qo‘shma uchrashuvi hamda ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Kun tartibidan mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
Tadbir yakunida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnomani imzolash ko‘zda tutilgan. Davlat rahbarlari san’at ustalarining qo‘shma konsertida ham ishtirok etadi.
Ma’lumot o‘rnida, Xo‘janddagi uchrashuv davlat yetakchilarining tarixdagi ilk bor uch tomonlama sammitiga aylanadi. Bo‘lajak sammiti uch mamlakat o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ladi. Yetakchilar Markaziy Osiyoda xavfsizlik, barqarorlik va farovonlikni ta’minlashga qaratilgan hamkorlikning asosiy masalalarini muhokama qilishi kutilmoqda