Ғазо секторидаги минглаб фаластинликлар урушни тугатиш талаби билан ҲАМАСга қарши намойишга чиқди. Бу ҳақда Associated Press хабар берди.
Фаластинликлар Ғазо шимолидаги шаҳар вайроналари орасида юриш қилган. Улар Исроил билан 17 ойлик жангни тўхтатишга ва гуруҳни ҳокимиятдан кетишга чақирмоқда. Намойишчилар “халқ ҲАМАСнинг қулашини истайди”, “Йўқолсин ҲАМАС” деб қичқирган. ҲАМАСнинг юқори мартабали амалдори Бассем Наим одамлар норозилик билдириш ҳуқуқига эга экани, бироқ уларнинг эътибори “жиноий тажовузкор” Исроилга қаратилиши кераклигини айтди.
Исроил мудофаа вазири Исроил Кац фаластинликларни намойишларга қўшилишга чақирди.
Сиз ҳам ҲАМАСни Ғазодан олиб чиқиб кетишни ва гаровга олинган барча исроилликларни зудлик билан озод қилишни талаб қилишингиз керак. Бу урушни тўхтатишнинг ягона йўли, деди у.
ҲАМАС тарафдорлари норозилик намойишчиларини сотқинликда айблади.
Фаластинликларни ҲАМАСга қарши намойишга чиқишга Исроил ундаган(ми?)
Wall Street Journal нашрига кўра, яҳудий давлати намойишлар фонида Ғазо аҳолисининг телефонларига “ечим сизнинг қўлингизда ва ҲАМАС сизни дўзахга жўнатишни талаб қилмоқда” деган матнли хабарларни юборган.
ҲАМАС халқимиздан матонатни сақлаб қолишни талаб қилмоқда. Аммо ўлаётганимизда ва қонга беланганимизда, қандай қилиб сабр бардошли бўлишимиз мумкин? ҲАМАС Ғазода содир бўлаётган воқеаларни тўхтатиши керак. Биз бутун дунёга сигнал берамиз: ҲАМАС бошқарувини рад этамиз. Ғазода ҳамма ҲАМАСга ва урушга қарши чиқиши керак, биз бу урушдан тўйганмиз, деган норозилик намойиши иштирокчиларидан бири.
Баъзи намойишчилар Al Jazeera ахборот тармоғини очиқ танқид қилиб, унинг хабарлари ҲАМАС манфаатларига хизмат қилишини таъкидлади. Уларнинг фикрича, телеканал Ғазодаги фаластинликларнинг ҲАМАСни танқид қилаётган ва урушнинг тўхтатилишини истаётган қарашларини етарлича ёритмаяпти.