Тошкент ва Самарқанд вилоятларида энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланганлик ҳолатлари фош этилди, деб хабар бермоқда Прокуратура департаменти.
Маълум қилинишича, Бош прокуратура ҳузуридаги департаментнинг Янгийўл шаҳри бўлими томонидан терговга қадар текширув ўтказилган. Унда “С.Э.” МЧЖ сервис компанияси раҳбари Ш.Б. “Фаровон” МФЙ ҳудудидаги бинода газ тармоғига тўғридан тўғри уланиб, 229,8 млн сўмлик табиий газдан ноқонуний фойдалангани аниқланган.
Шунингдек, департаментнинг Самарқанд шаҳри бўлими томонидан ўтказилган терговга қадар текширувда “М.О.” корхонаси масъул шахслари чиқинди тўкиш полигонида тижорат мақсадида ўзбошимчалик билан электр тармоғига уланиб, 159 млн сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдалангани аниқланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Шу каби ҳолатлар
Самарқанд вилоятидаги корхоналардан бири 553 миллион сўмлик электрдан ноқонуний фойдалангани аниқланганди. Шу билан бирга, Қашқадарёда 177 млн сўмлик газ ва “свет”дан ноқонуний фойдаланган шахслар ушлангани хабар қилинганди.
Шунингдек, Қашқадарёда электрдан ноқонуний фойдаланган корхона давлатга 1 млрд сўмдан зиёд зарар етказган. Бундан ташқари, Тошкент, Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида энергия ресурсларига ноқонуний уланиш ҳолатлари фош этилганди. Шунингдек: