Toshkent va Samarqand viloyatlarida energiya resurslaridan noqonuniy foydalanganlik holatlari fosh etildi, deb xabar bermoqda Prokuratura departamenti.
Ma’lum qilinishicha, Bosh prokuratura huzuridagi departamentning Yangiyo‘l shahri bo‘limi tomonidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilgan. Unda “S.E.” MCHJ servis kompaniyasi rahbari SH.B. “Farovon” MFY hududidagi binoda gaz tarmog‘iga to‘g‘ridan to‘g‘ri ulanib, 229,8 mln so‘mlik tabiiy gazdan noqonuniy foydalangani aniqlangan.
Shuningdek, departamentning Samarqand shahri bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda “M.O.” korxonasi mas’ul shaxslari chiqindi to‘kish poligonida tijorat maqsadida o‘zboshimchalik bilan elektr tarmog‘iga ulanib, 159 mln so‘mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalangani aniqlangan.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
Shu kabi holatlar
Samarqand viloyatidagi korxonalardan biri 553 million so‘mlik elektrdan noqonuniy foydalangani aniqlangandi. Shu bilan birga, Qashqadaryoda 177 mln so‘mlik gaz va “svet”dan noqonuniy foydalangan shaxslar ushlangani xabar qilingandi.
Shuningdek, Qashqadaryoda elektrdan noqonuniy foydalangan korxona davlatga 1 mlrd so‘mdan ziyod zarar yetkazgan. Bundan tashqari, Toshkent, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida energiya resurslariga noqonuniy ulanish holatlari fosh etilgandi. Shuningdek: