Тошкент шаҳар ФВБ бошлиғи ўринбосари пора олишда гумонланиб қамоққа олинди.
-XTyymaGR.avif)
Унинг ноқонуний ҳаракатлари коррупцияга қарши курашиш доирасида Давлат хавфсизлик хизмати органлари томонидан олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида фош этилган.
Жумладан, мазкур мансабдор шахс ўз хизмат мавқейини суиистеъмол қилиб, Тошкент шаҳрида қурилиши режалаштирилган биноларнинг эскиз лойиҳасини тасдиқлаш, ёнғиндан автоматик тарзда хабар берувчи қурилмалар бўйича тузилган далолатномаларни имзолаш ҳамда янги қурилган ёки реконструкция қилинган биноларни Давлат қабул комиссиясига фойдаланишга топширилишида ижобий хулоса бериш эвазига доимий равишда тамагирлик йўли билан пора олиб келган.
Бундай объектлар ичида умумий ўрта таълим мактаби ва тиббиёт муассасаси бинолари ҳам бўлган.
Ҳозирда мазкур шахсга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланган. Дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
2025 йилнинг январида Наманган вилояти Поп тумани фавқулодда вазиятлар бўлими бошлиғи 160 минг доллар олаётганида қўлга тушганди. Сирдарё вилояти Сайхунобод тумани Фавқулодда вазиятлар бўлимининг тезкор бўлинмаси бошлиғи ҳам ноқонуний равишда 7 минг доллар олаётганида ушланганди.
Февраль ойининг охирлари ва март ойи бошларида ФВВ раҳбари ва унинг икки ўринбосари ишдан олиниб, янгилари тайинланганди. Шавкат Мирзиёев қурилишга рухсат бериш, бинони топширишда ёнғин хавфсизлиги бўйича бюрократия ва қонун бузилиш кўпайиб кетгани учун фавқулодда вазиятлар вазири ва унинг ўринбосарлари ишдан олинганини айтганди.