Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги 2025 йил 1 март ҳолатига кўра ушбу тоифадаги нафақа ва ёрдам олувчилар сони ва молиялаштириб берилган маблағлар ҳақида маълумот берди.
Унга кўра, жами I ва II гуруҳ ногиронлик нафақаси олувчилар сони 315 057 нафарни ташкил этиб, уларга март ойи учун жами 303,5 млрд сўм пул маблағлари тўлаб берилган. Шундан:
- I гуруҳ ногиронлик нафақаси олувчилар сони: 38 574 нафар. Нафақа миқдори эса: 1 027 000 сўм.
- II гуруҳ ногиронлик нафақаси олувчилар: 276 483 нафар. Нафақа миқдори: 920 000 сўм.
Бундан ташқари, I гуруҳ кўз бўйича ногиронлик нафақаси бўйича 4 782 нафар шахс уй-жой коммунал хизматлари учун компенсация олади. Тўлов миқдори: 192 600 сўм. Юқорида келтирилган уч тоифалардаги нафақа олувчиларга март ойида жами 931,8 млн сўм маблағлар тўлаб берилган.
18 ёшгача болаликдан ногиронлик нафақаси олувчилар сони 171 380 нафарни ташкил этади. Миқдори: 920 000 сўм. Жорий йилнинг март ойи учун 163,6 млрд сўм тўлаб берилган.
Шунингдек, ҳозирги вақтда 75 390 нафар шахс 18 ёшгача болаликдан ногиронлиги бўлган болани парваришлаш нафақасини олиб келмоқда. Нафақа миқдори: 745 000 сўм. Март ойида бу тоифадаги шахсларга 57,6 млрд. сўм маблағлар тўлаб берилган.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Ўзбекистон бюджетининг 2024 йилдаги ижроси бўйича дастлабки маълумотларни эълон қилган эди.
Ўзбекистонда бир қатор жамғармалар молиявий кўрсаткичлари бюджетдан алоҳида тартибда ҳам юритилади. Агар уларнинг харажатлари даромадларидан кўп бўлса, тақчиллик бюджетдан қопланади. Масалан, ўтган йили Пенсия жамғармаси 47,1 трлн сўм даромад олган (ташкилотга пуллар солиқ ва бошқа тушумлардан келади). Пенсионерларга тўлаш учун етишмаган 16,3 трлн сўм давлат бюджетидан ўтказиб берилган. Шунда жамғарманинг жами тушумлари 63,4 трлн сўм, чиқимлари эса 64 трлн сўм бўлган.