Koronavirusga chalingan Buyuk Britaniya bosh vaziri Boris Jonson davolanish muolajalaridan so‘ng 12-aprel, yakshanba kuni, kasalxonadan chiqdi. Bu haqda Sky News xabar bermoqda.
Qayd etilishicha, bosh vazir kasalxonadan chiqqaniga qaramay hali ishga kirishmaydi va uyda davolanishni davom ettiradi.
Kasalxonadan chiqqanidan so‘ng Jonson o‘zining Twitter’idagi sahifasiga videomurojaat joylagan bo‘lib, unda Britaniya Milliy sog‘liqni saqlash tizimi xodimlariga minnatdorchilik birdirgan.
https://twitter.com/BorisJohnson/status/1249336590482243585
Boris Jonson tuzalguniga qadar hukumatni tashqi ishlar vaziri Dominik Raab vaqtinchalik boshqarib turibdi.
Eslatib o‘tamiz, Boris Jonson koronavirus bilan kasallangani haqida 27-mart kuni ma’lum bo‘lgandi. 5-aprel kuni u ehtiyot chorasi sifatida avliyo Foma shifoxonasiga yotqizilgandi. Biroq keyinroq siyosatchining sog‘lig‘i keskin yomonlashib, jonlantirish bo‘limiga olingandi. 9-aprel kuni esa bosh vazir intensiv terapiyadan oddiy palataga o‘tkazilgandi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Britaniyada koronavirus bilan kasallanganlar soni qarib 80 mingga yetdi, 10 mingdan ortiq odam vafot etdi.