“Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилди.
Унга кўра, МЖтК келгусида “126-1(прим1)-модда билан тўлдирилиши ва ҳайдовчилар ойналар тусини ўзгартириш (қорайтириш) учун тегишли рухсатномада кўрсатилган талабларни бузиб, транспорт воситаларидан фойдаланганлиги учун БҲМнинг 1 баравари миқдорида (375 минг сўм) жаримага тортилишлари мумкин.
Қонун лойиҳаси муҳокамаси 11 апрелга қадар давом этади.
Стратегик ислоҳотлар агентлиги Ўзбекистонда автомобиль ойналарини рухсатномасиз қорайтирганлик учун белгиланган жарима миқдорини камайтиришни таклиф қилганди.
Маълумот учун, бугунги кунда республикада “тонировка” учун рухсатнома бир йил муддатга берилади. “Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс”ининг 126-моддасига кўра, техник регламентга мувофиқ бўлмаган кўзгусимон ва туси ўзгартирилган (қорайтирилган) ойнали транспорт воситаларидан, худди шунингдек, ҳайдовчининг ўрнидан теварак-атрофни кўришни чеклайдиган қўшимча нарсалар ўрнатилган ёки қопламалар суртилган транспорт воситаларидан фойдаланиш (бундан ойналар тусини ўзгартириш (қорайтириш) учун тегишли рухсатнома берилган транспорт воситалари мустасно) БҲМнинг 25 баравари (9 млн 375 минг сўм) миқдорида жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса, БҲМнинг қирқ баравари миқдорида (15 млн сўм) жарима солишга сабаб бўлади.