Ўзбекистонда 2025 йил апрель ойи қуруқ об-ҳаво билан бошланади, деб хабар бермоқда “Ўзгидромет”.
Қайд этилишича, ойнинг биринчи беш кунлигида ҳаво ҳарорати 22-25 даража илиқдан 27-30 даража илиққача, шимолда, жанубда ва чўл ҳудудларда 32 даража илиққача кўтарилиши кутилмоқда. Ойнинг иккинчи беш кунлигида ҳаво ҳарорати асосан 22-27 даража илиқни ташкил этади.
7 апрелда республика шимолида, 8—10 апрелда марказий ва шарқий ҳудудларда баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ кузатилиши мумкин.
Ойнинг иккинчи ва учинчи ўн кунликларида ҳарорат кечалари 8-13 даража илиқдан 2-7 даража илиққача, кундуз кунлари 25-30 даража илиқдан 10-15 даража илиққача ўзгариб туриши кутилмоқда.
Ўзбекистонда апрель ойи одатда қандай ўтади?
Ушбу ойдаги ҳарорат фони кўпинча баҳорий беқарор бўлади. Ҳавонинг баҳорий тез исиши қисқа даврга, аммо баъзида жуда сезиларли совуқлар билан давом этади. Энг илиқ даврларда ҳаво ҳарорати кундуз кунлари 28-33 даражагача кўтарилади. Мутлақ максимал ҳарорат (кузатувларнинг барча қатори учун энг юқори қийматлар) 35-37 даражани, шимолда, жанубда ва чўл ҳудудларда 38-39 даражани ташкил этади. Совуқ даврларда, март ойидаги каби тез-тез эмас, лекин баъзида тунги ҳарорат даражаси совуққача пасаяди.
Ўзбекистонда метеорологик кузатувлар тарихида 2022 йилнинг (меъёрдан 3-5 даражага юқори) апрель ойи энг илиқ бўлди. Ушбу асрда ҳудуднинг катта қисмида 2009 йилнинг апрель ойи энг совуқ бўлди.
Апрелда ёмғир, одатда момақалдироқ ва кучли шамоллар билан тез-тез кузатилади. Республиканинг шимолида, энг чекка жанубида ва чўл ҳудудларда ўртача ойига 5 кундан 8 кунгача ёғингарчилик қайд этилади, тоғларга яқинроқ ҳудудларда эса ёғингарчилик кузатиладиган кунлар сони 9-13 гача кўпаяди.
Ушбу ойда жуда қуруқ кунлар ҳам кузатилади, ҳудуднинг катта қисмида ой учун ёғингарчилик миқдори меъёрдан 5-30 фоизга ошмаган ва баъзи жойларда улар умуман кузатилмаган. Бундай ҳолат 1975 йил апрель ойида қайд этилган.