Yanvar—fevral oylarida hududlar kesimidagi eng ko‘p eksport va import Toshkent shahridan amalga oshirilgan. Bu haqda Statistika qo‘mitasi maʼlum qildi.
2025-yil yanvar—fevral oylarida O‘zbekiston tashqi savdo aylanmasi hajmi 10,8 mlrd dollarga yetgan (2024-yil mos davrida 9,9 mlrd dollar). Shundan eksport ulushi 4,6 mlrd dollar, import hajmi 6,2 mlrd dollarni tashkil etdi. Tashqi savdo taqchilligi — 1,5 mlrd dollar.
Hududlar kesimida eksport va import hajmlarining yaxlit shakli quyidagicha:
- Toshkent shahri — 4 mlrd dollar;
- Toshkent viloyati — 807,9 mln dollar;
- Andijon viloyati — 602,5 mln dollar;
- Samarqand viloyati — 445,7 mln dollar;
- Farg‘ona viloyati — 364,7 mln dollar;
- Navoiy viloyati — 265,2 mln dollar;
- Jizzax viloyati — 244,2 mln dollar;
- Namangan viloyati — 221,4 mln dollar;
- Buxoro viloyati — 218,4 mln dollar;
- Surxondaryo viloyati — 183 mln dollar;
- Xorazm viloyati — 144,3 mln dollar;
- Qashqadaryo viloyati — 138,5 mln dollar;
- Sirdaryo viloyati — 107,9 mln dollar;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi — 104,6 mln dollar.
Qo‘mita hisobotlarida 2024-yilda hududlarning tashqi savdo aylanmasi hajmi qancha bo‘lgani ham maʼlum qilingandi. Eksport va import ko‘rsatkichlari bo‘yicha eng yirik ulush Toshkent shahriga to‘g‘ri kelgan — 25,3 mlrd dollar. Bu deyarli boshqa barcha hududlarning umumiy yillik tashqi savdosi hajmi teng.
O‘tgan yili Surxondaryo viloyatining tashqi savdodagi ishtiroki eng kam bo‘lgan — 416,1 mln dollar. Shu bilan birga, Sirdaryo (675 mln dollar) va Xorazm (857 mln dollar) viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi (681,6 mln dollar) eksport va import hajmlari bir mlrd dollarga ham yetmagan.