“Daryo” o‘tib borayotgan haftaning qizg‘in bahslarga sabab bo‘lgan tvitlarini diqqatingizga havola etadi.
O‘zbekistonda ham ayollarning jinsiy tajovuzga, jinsiy kamsitishga uchrashi muammosi bor. Buni yashirish yoki sir saqlash imkoni mavjud emas. Xalqaro ekspertlar shu borada Termizda konferensiya o‘tkazdi.
“Eskirgan jinslar tengsizligi masalasidagi qarashlar bizning orzularimizni halok qila olmaydi. Ta’lim yosh qizlar va ayollar uchun asosiy muvaffaqiyat garovi”, – “Yuksalish” va BMTning O‘zbekistondagi vakilligi hamkorligi asosida Termizda o‘tkazilgan seminar.
"Outdated gender stereotypes can not kill our dreams. Education is the key success for young girls and women," noted participants of our next generation @UN_SDG #CooperationFramework consultations in #Termez, being held with "Yuksalish" national movement. #LeaveNoOneBehind pic.twitter.com/QW8i5u177U
— UN in Uzbekistan (@un_uzbekistan) October 28, 2019
Britaniyaning sobiq oliy ta’lim vaziri, madaniyat vaziri, sog‘liqni saqlash vaziri Twitter’dagi sahifasida Brexit borasida fikr bildirdi:
“Va’dalar buzildi, ko‘p miqdorda mablag‘ isrof qilindi va mamlakatda turg‘unlik kelib chiqdi. Brexit’ning mukammal metaforasi”.
Promises broken, vast sums of money wasted and a national meltdown. The perfect metaphor for Brexit. https://t.co/fGpVGxKNaP
— David Lammy (@DavidLammy) October 29, 2019
The New York Times muxbiri Malaki Braun AQSh o‘z harbiylarini Suriyadan olib chiqib ketishi natijasida yuz bergan holat bo‘yicha o‘z fikrlarini bayon qildi:
“Ommaviy dafn marosimlari, yaralangan bolalalar, bir-biridan ayrilgan oilalar. AQSh o‘z harbiylarini shimoliy Suriyadan olib chiqib ketgandandan va Turkiya hujumidan keyin sodir bo‘lgan voqealar”.
"Mass funerals, wounded children, displaced families. This is what we found in northeast Syria after the U.S. withdrew its troops and Turkey attacked." By @NeilCollier and @benjaminlaffin in Hasaka. https://t.co/v2MCFxMXye
— Malachy Browne (@malachybrowne) October 29, 2019
“Noyabrning 6-sanasida Turkmaniston va Italiya o‘rtasida savdo aloqalari borasida Turkmaniston uchun muhim savdo muzokaralari bo‘lib o‘tadi. 100 dan ortiq italyan kompaniyalari forumda ishtirok etishga rozilik bergan”, – Turkmaniston tashqi ishlar vaziri Chori Qilichov.
1/2 #Turkmenistan-#Italy business forum will be held in #Milan on 6 November during President #Berdymukhammedov's visit to Italy. More than 100 Italian companies confirmed their participation in the forum, according to Deputy Chairman of Cabinet of Ministers Chary #Gylyjov.
— Alex Melikishvili (@A_Melikishvili) October 29, 2019
Daniel Rozenblyum – AQShning O‘zbekistondagi yangi elchisi. U mamlakatda hali ko‘p vaqt bo‘lmadi, ammo O‘zbekiston tarixi bilan astoydil shug‘ullanishni maqsad qilgan ko‘rinadi:
“Kecha ilk marotaba Xorazmning Urganch shahriga keldim. Bu yerda shaharning bosh imom-xatibi Xayrullo Abdullayev bilan Oxun Bobo masjidi kutubxonasi haqida uchrashuv o‘tkazdik. Islom dini mutafakkirlari haqida chuqur bilimga ega bo‘lyapman. Oxun Bobo buyuk so‘fiy pir bo‘lgan ekan”.
Arrived on Urgench yesterday for first visit to Khorezm region. Here in the library at Ohun Bobo Mosque, meeting with Chief Imam of Khorezm, Khayrullo Abdullaev. Learning about the proud history of Islamic scholarship here. Ohun Bobo was a great Sufi teacher. pic.twitter.com/qC68cbQkx8
— U.S. Ambassador to Uzbekistan (@UsAmbUzbekistan) October 29, 2019
World Index ijtimoy so‘rov markazi qiziqarli so‘rov o‘tkazdi. So‘rov natijalariga ko‘ra, 2018-yilda ayrim mamlakatlar ayollarning sayohat qilishi uchun xavfli mamlakatlar deb e’lon qilindi:
1) Hindiston;
2) Afg‘oniston;
3) Suriya;
4) Somali;
5) Saudiya Arabistoni;
6) Pokiston;
7) Kongo Demokratik Respublikasi;
8) Yaman;
9) Nigeriya;
10) AQSh.
Most Dangerous Countries for Women (2018):