“Ўзгидромет” прогнозларига кўра, ҳафта давомида ҳарорат кўтарилиб боради.
Апрель ойининг биринчи кунларида Ўзбекистон ҳудуди бўйича қуруқ ва илиқ об-ҳаво бўлиши кутилмоқда. 1—2 апрель кунлари кундузи ҳарорат 22-27 даражани ташкил этади, иш ҳафтасининг охирига келиб ҳаво 28-30 даражагача, жанубда ва чўл ҳудудларда 33 даражагача исийди.
Қайд этилишича, бу апрель ойи боши учун бўлган меъёрий қийматлардан 5-7 даражага юқоридир.
Республиканинг шимоли-ғарбий ҳудудлари – Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятда 1—3 апрель кунлари кундузги ҳарорат 25-30 даража бўлган қуруқ ва жуда илиқ об-ҳаво бўлиши кутилмоқда, 4 апрелда эса ҳарорат 5-7 даражага пасаяди, баъзи жойларда ёмғир ёғиши мумкин.
Шамол шарқдан 7-12 метр/секунд тезликда эсади, 3—4 апрель кунлари республика бўйича 15-20 метр/секундгача кучайиши мумкин.
Тошкентда 1 апрель куни ҳаво бир оз булутли, вақти-вақти билан ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Ҳарорат кечалари 10-15 даража, кундуз кунлари 1—2 апрелда 24-26 даража, 3—4 апрелда 26-29 даража бўлади.