«Дарё» ўтиб бораётган ҳафтанинг қизғин баҳсларига сабаб бўлган твитларни диққатингизга ҳавола этади.
«АҚШ ҳукумати Украинага 16 дона Mark VI русумидаги ҳарбий патруль қайиқларини беришини тасдиқлади. Қайиқларнинг бир қисмини Украина ҳукумати ёрдам дастури асосида олса, иккинчи қисмини махсус дастур асосида сотиб олади. Mark VI қайиқлари Украина қуролли кучларига Қора ва Азов денгизларидаги хавфсизликни мустаҳкамлаши айтилмоқда», – Украинанинг АҚШдаги элчихонаси.
https://twitter.com/UKRintheUSA/status/1284445939290210305
«Элита жиноятчилиги ва ҳуқуқий нигилизми қонунлар билан мустаҳкамланган давлатда оддий халқ билан элита ўртасида йўқолмас жарлик бўлади. Жарни у томонида ҳамиша тўқчилик, бу томонида эса акси. Амалдорлар учун нафақат касаллигида, балки ўлганида ҳам бошқача шароит бўлади», – Хуршид Далиев, журналист.
https://twitter.com/XDaliyev/status/1284519065789313025
«Давлат деган сўзнинг бош-оёғи йўқ. Давлат – бу ҳаммамиз, давлат – бу ҳеч ким. Эркин Воҳидов», – Ҳайрулло Ҳамидов, спорт шарҳловчиси.
https://twitter.com/X_Hamidov/status/1284402041541066752
«Бугунги ош антиқа бўлади. Мен ошни ўзим эккан сариқ сабзи ва Ўзбекистондан олиб келинган гуручнинг Фарғона водийсида ўстириладиган энг яхши гуруч сифатида эътироф этиладиган девзирадан тайёрлаяпман. #UzbekFood», – Роберт Персон, Вест-Поинт ҳарбий академиясининг халқаро муносабатлар бўйича профессори.
https://twitter.com/RTPerson3/status/1284536463745585152
«Жо Байденни бурнидан қармоқ ўтказиб олган сўл демократлар партияси, билганимиздек, мамлакатни хонавайрон қилади. Америкага нима бўлишини тасаввур қилиш ҳам мушкул. 50 кунлик анархия мобайнида Портландда нималар содир бўлганини ижтимоий сўровлар ҳам кўрсатмоқда. Биз ёрдам юбордик. Нью-Йорк, Филадельфия, Чикагодаги воқеаларни кузатинг. Бундай бўлиши мумкин эмас», – Дональд Трамп, АҚШ президенти.
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1284894845614600194
«Кашф қилинмаган Ўзбекистонни кашф этинг. Замонавий Термиз шаридан 32 километр масофада Кампиртепа деб аталган жойда Оксдаги Александрия шаҳри харобалари топилди. Археолог олимлар Александр Македонский қурдирган шаҳар 2 минг йил олдин қандай кўринишда бўлганини компьютер графикасида тиклашга эришди», – Жавлон Ваҳобов, Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчиси.
https://twitter.com/JavlonVakhabov/status/1285053252464189441
«Давлатдан ёрдам кутиш бефойда. Бир-биримизга озиқ-овқат , дори-дармонлар билан ёрдам бериш учун t.me/yaqinlar_uzbot яратдик. Атрофингиздаги ёрдамга муҳтожларни кўришингиз ёки атрофдагиларингиздан ёрдам сўрашингиз мумкин», – Умид Гафуров, «Troll.uz» муаллифи.
Давлатдан ёрдам кутиш бефойда. Бир-биримизга озиқ-овқат/дори-дармонлар билан ёрдам бериш учун https://t.co/WmxoM36FQU яратдик. Атрофингиздаги ёрдамга муҳтожларни кўришингиз ёки атрофдагиларингиздан ёрдам сўрашингиз мумкин. pic.twitter.com/EOVvBRCin2
— Умид Гафуров (@umidgafurov) July 18, 2020
«Ўз номим, ҳукумат ва Нигерия халқи номидан Саудия Арабистони қироли, икки муқаддас масжид посбони Салмон ибн Абдулазизнинг тезда соғайиб, оёққа туриб кетиши учун дуо қиламан. Қирол мен умримда ҳамкорлик қилган дунё етакчиларининг энг ажойибларидан биридир», – Муҳаммаду Бухорий, Нигерия президенти.
On behalf of myself, the government and people of Nigeria, I pray for speedy and full recovery of the Saudi King, and Custodian of the two Holy Mosques, King Salman Bin Abdulaziz, one of the finest leaders I have ever met in the course of my interactions with world leaders.
— Muhammadu Buhari (@MBuhari) July 20, 2020
«АҚШ давлат департаменти Рамзан Қодировга нисбатан инсон ҳуқуқлари бузгани, қийноқлар ва инсонларни ўғирлагани учун санкциялар жорий қилмоқда. Бу қонун бузилишлари учун жавобгарликни таъминлаш учун биз бор имкониятларни ишга соламиз», – МайкПомпео, АҚШ давлат котиби.
The @StateDept publicly designates Russian national Ramzan Kadyrov for gross human rights violations, including torture, extrajudicial killings, and enforced disappearances. We will not hesitate to use all the tools at our disposal to ensure accountability for these violations.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 20, 2020
«Буюк Британия Исландия, Лихтенштейн, Норвегия ва Швейцария билан келажакдаги алоқалар борасида музокаралар олиб бормоқда. Бу муҳим ҳамкорлар билан савдо ҳажми 66 миллиард фунт стерлингни ташкил қилади. Ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун эса биз астойдилмиз», – Доминик Рааб, Буюк Британия ташқи ишлар вазири.
We’ve started formal negotiations on our future relationships with Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland.
— Dominic Raab (@DominicRaab) July 20, 2020
Trade with these important partners is worth £66bn and we’re committed to build on the progress in talks to strengthen these partnerships
«Ҳозир дунё етакчилари муҳим қарор қиладиган пайт: хаос, бўлиниш ва тенгсизлик ботқоғига ботиб кетамизми? Ёки ўтмишдаги хатоларни тузатиб, барча учун яхши бўлган келажак учун бирлашиб ҳаракат қиламизми? Биз бурилиш нуқтасидамиз. Қайси тарафда бўлишимизни яхши биламиз», – Антониу Гутерриш, БМТ бош котиби.
Now is the time for global leaders to decide:
— António Guterres (@antonioguterres) July 21, 2020
Will we succumb to chaos, division & inequality?
Or will we right the wrongs of the past & move forward together, for the good of all?
We are at breaking point. But we know which side of history we are on.https://t.co/U9gxAbDU0t pic.twitter.com/oP2Pg1xMM5
«Эрон ташқи ишлар вазири Жавод Зариф билан маҳсулдор суҳбат қурдик. Биз Ироқ Курдистонидаги айни пайтдаги сиёсий вазиятни муҳокама қилишдан ташқари, жаҳон соғлиқни сақлаш тизимида юз бераётган инқирозни барча учун ижобий якунланиши борасида ҳам фикр алмашдик», – Масъуд Барзоний, Ироқ Курдистони президенти.
https://twitter.com/masoud_barzani/status/1284944252959588352
«Бугун абадий Путин ва ‘Единая Россияъни қўллаб-қувватловчи одамлар мутлақо озчиликни ташкил қилади. Шундан ҳукумат жаҳлга минган ва қатағонларни кучайтирмоқда. Ақлли сайлов эса бизнинг жавобимиз бўлиши керак. Ақлли сайлов 2019 йилда яхши натижа берди. Умид қиламанки, 13 сентябрдаги сайловда ҳам фойда келтиради», – Максим Резник, қонунчилик мажлиси депутати.
Людей, которые искренне поддерживают вечного Путина и «Единую Россию» сегодня, — абсолютное меньшинство. Поэтому власть бесится, усиливая репрессии. Нашим ответом на это должно быть УМГ. Оно хорошо сработало в 2019 и, надеюсь, поможет разнести единороссов на выборах 13 сентября. pic.twitter.com/O0OXT0dZop
— Максим Резник (@maxim_reznik) July 21, 2020
«Грузиянинг фахри ва қувончи Боржоми минерал суви бу йил 130 йиллик таваллудини нишонлайди», – Макс Фас, тадқиқотчи.
Georgia's pride and joy, Borjomi (bottled) mineral water, celebrates its 130th anniversary this year pic.twitter.com/jSz4TfXuo3
— Max Fras (@maxfras) July 20, 2020
«Европа Иттифоқи энг оғир иқтисодий инқирозли пайтда қатъий ва бирдамлик билан ҳаракат қила олишини намоён қилди. Бу эса европаликларга машаққатли инқироздан ўтиб олиш имконини беради», – Хайко Маас, Германия ташқи ишлар вазири.
https://twitter.com/HeikoMaas/status/1285462151382040576
Жаҳонгир Эргашев тайёрлади.