Фото: Ислом тараққиёт банки Бошқарув кенгашининг Шавкат Мирзиёев иштирокидаги анжумани
Аввал хабар берилганидек, Тошкентда Ислом тараққиёт банки Бошқарув кенгашининг 46 йиллик анжумани бўлиб ўтмоқда. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2 сентябрь куни ушбу анжуманга ташриф буюрди. Тадбир аввалида Қуръони карим оятларидан тиловат қилинди. Шундан сўнг давлат раҳбари меҳмонларни қутлаб, мазкур банк билан ҳамкорлик, истиқболдаги муҳим масалалар ҳақида нутқ сўзлади.
Ўзбекистон Ислом тараққиёт банкига 2003 йилда аъзо бўлган. Бугунги кунга қадар жами 2,5 миллиард доллардан ортиқ бўлган 30 та йирик инвестиция лойиҳаси маъқулланган. Улар доирасида мактаблар, арзон уй-жойлар, автомобиль йўллари, электр ва ичимлик суви тармоқлари қурилиб, соғлиқни сақлаш муассасалари замонавий жиҳозланган. Президент Ўзбекистон замини асрлар давомида ислом оламининг буюк ва ноёб маданияти, илм-фани ва ижтимоий-иқтисодий тараққиёти марказларидан бири бўлганини таъкидлади.
«Дарё» фотомухбири ушбу тадбирнинг эътиборга молик лаҳзаларини кадрларга муҳрлади.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев, бош вазир ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов (чапда) ҳамда Ислом тараққиёт банки (ИТБ) президенти Муҳаммад бин Сулаймон Ал-Жассир.Фото: «Дарё» / Мадина Нурман