Prezident Shavkat Mirziyoyev “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 29 yilligi munosabati bilan fan, ta’lim, adabiyot, madaniyat, san’at va ommaviy axborot vositalari sohalari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida”gi farmonni imzoladi.

Farmon bilan O‘zbekiston mustaqilligini mustahkamlashga qo‘shgan munosib hissasi, o‘zining yorqin iste’dodi, serqirra ijodi, ilmiy-innovatsion faoliyati bilan mamlakatning ilm-fan, madaniyat va san’at sohalarini rivojlantirish, yosh avlodni ona yurtga muhabbat va sadoqat ruhida har tomonlama barkamol etib tarbiyalash yo‘lidagi samarali xizmatlari hamda jamoat ishlaridagi faol ishtiroki uchun mazkur sohalarning bir qator xodimlari faxriy unvonlar bilan taqdirlandi.

“O‘zbekiston Respublikasi xalq artisti” faxriy unvoni

  • Karimova Dilorom Malikovna — mehnat faxriysi, erkin ijodkor;
  • Sobirov Og‘abek Karimovich — O‘zbekiston davlat filarmoniyasining “Lazgi” ashula va raqs ansambli badiiy rahbari.

“O‘zbekiston Respublikasi xalq baxshisi” faxriy unvoni

  • Shaydilov Safar Normurodovich — Qiziriq tumanidagi 17-bolalar musiqa va san’at maktabi o‘qituvchisi, baxshi, Surxondaryo viloyati.

“O‘zbekiston Respublikasi xalq rassomi” faxriy unvoni

  • Annazarov Jasvantbek Bahromovich — Toshkent shahridagi “TIART” mas’uliyati cheklangan jamiyati haykaltaroshlik korxonasi direktori, O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi.

“O‘zbekiston Respublikasi xalq ustasi” faxriy unvoni

  • Asadov Mirjamol — Respublika “Hunarmand” uyushmasi a’zosi, yog‘och o‘ymakorligi ustasi, Samarqand viloyati.

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiyi” faxriy unvoni

  • Abdikamalov Baxtiyor Abdirazaqovich — Qoraqalpoq davlat universiteti fizika kafedrasi professori, Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
  • Karimov Bahodir Nurmetovich — Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti adabiyot nazariyasi va zamonaviy adabiy jarayon kafedrasi mudiri;
  • Mahmudova Dildorxon Yo‘ldoshxon qizi — Qo‘qon shahridagi 9-imkoniyati cheklangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internati direktori, Farg‘ona viloyati;
  • Rahmonov Sodiqjon Mo‘minovich — Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti mahobatli rangtasvir kafedrasi dotsenti, rassom.

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi” faxriy unvoni

  • Oqilova Kamola Boltaboyevna — O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vazirining o‘rinbosari – Madaniy meros departamenti boshlig‘i;
  • Ahmedov Jahongir Odilxo‘jayevich — “Ezgu-film” studiyasi rejissyori, Toshkent shahri;
  • Do‘stmuhamedov Xurshid Nabiyevich — O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yozuvchi;
  • Qodiriy Xondamir Habibulla o‘g‘li — Abdulla Qodiriy uy-muzeyi direktori, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, adabiyotshunos.

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi” faxriy unvoni

  • Haydarov Ravshan Akmalovich — futbol bo‘yicha O‘zbekiston yoshlar (U-23) terma jamoasi bosh murabbiyi.

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” faxriy unvoni

  • Ahmedov Odil Alimjonovich — futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi.

Shuningdek, o‘zbek xalqimizning ilmiy-intellektual salohiyati va ma’naviyatini yuksaltirish, ta’lim, madaniyat, adabiyot, san’at, jismoniy tarbiya va sport sohalarini rivojlantirishdagi alohida xizmatlari, Vatan mustaqilligini mustahkamlash, yurt taraqqiyoti, tinchligi va ijtimoiy-ma’naviy barqarorligini ta’minlashga qo‘shgan munosib hissasi hamda jamoatchilik ishlaridagi ko‘p yillik samarali ishtiroki uchun quyidagilar orden va medallar bilan mukofotlandi.

“El-yurt hurmati” ordeni

  • Abdurashidov Abdulahat — O‘zbek milliy maqom san’ati markazi Yunus Rajabiy nomidagi “Maqom” ansambli oliy toifali sozandasi;
  • Azimov Usmonqul (Usmon Azim) — O‘zbek Milliy akademik drama teatri adabiy bo‘limi mudiri;
  • Ixtiyorov Baxtiyor Ahmedovich — O‘zbekiston davlat satira teatri faxriysi;
  • Muhiddinov Muslihiddin Qutbiddinovich — Samarqand davlat universitetining mumtoz adabiyot tarixi kafedrasi professori;
  • Sa’dullayev Lutfulla Ubaydullayevich — O‘zbekiston davlat satira teatri faxriysi;
  • Egamnazarov Alinazar Imomnazarovich — O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, publitsist.

“Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni

  • Abdurahmonov Qahhor Fattohovich — Toshkent axborot texnologiyalari universiteti fizika kafedrasi professori;
  • A’zamov Erkin Normamatovich (Erkin A’zam) — “Tafakkur” jurnali bosh muharriri, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yozuvchi;
  • Mirzayev To‘ra — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti yetakchi ilmiy xodimi, akademik.

“Mehnat shuhrati” ordeni

  • Abduhalimov Bahrom Abdurahimovich — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti;
  • Ahmedov Sirojiddin Ubaydullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Qatag‘on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi ekspozitsiya bo‘limi boshlig‘i;
  • Bafoyev Mustafo — O‘zbekiston davlat konservatoriyasi bastakorlik va cholg‘ulashtirish kafedrasi professori;
  • Doniyorov Salim Musurmonovich — “Yangi O‘zbekiston” va “Pravda Vostoka” gazetalari tahririyati bosh muharriri;
  • Islomov Dilmurod Muxutovich — O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti cholg‘u ijrochiligi kafedrasi professori;
  • Qosimov Bahodir O‘rinboyevich — “Milliy” telekanali kino va dublyaj bo‘limi boshlig‘i;
  • Qosimov Haydarali Saidaliyevich — Muqimiy nomidagi O‘zbekiston davlat musiqali teatri bosh rejissyori;
  • Qo‘chqorov Sher Matyoqubovich — Yangiariq tumanidagi 11-ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktab-internati direktori, Xorazm viloyati;
  • Mullaboyev Toir Sobirovich — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Yoshlar” teleradiokanali” aksiyadorlik jamiyati qoshidagi “Bolajon” telekanali muharriri;
  • Muhamedova Mapura Nasriddinovna — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi faxriysi;
  • Pidayev Shokirjon Rasulevich — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining San’atshunoslik ilmiy-tadqiqot instituti direktori;
  • Razzoqova Muyassar Qodirovna — O‘zbekiston davlat konservatoriyasi akademik xonandalik va opera tayyorlovi kafedrasi mudiri;
  • Rametova Saida Xodjiyevna — O‘zbek Milliy akademik drama teatri aktyori;
  • Rahimboyeva Qutlibeka — “Saodat” jurnali bo‘lim mudiri, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir;
  • Ro‘zimboyev Saparboy — Urganch davlat universiteti o‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi professori, Xorazm viloyati;
  • Sagdullayev Anatoliy Sagdullayevich — O‘zbekiston Milliy universiteti professori, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi;
  • Sa’dullayev Azimboy — O‘zbekiston Milliy universiteti professori, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi;
  • Sapayeva Mirzagul Jumanazarovna — Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat musiqali teatri vokal artisti;
  • Sultonov Jalil Jalolovich — mehnat faxriysi, yaponshunos;
  • Toshmatov Ma’murjon G‘aniyevich — O‘zbekiston davlat filarmoniyasi B.Zokirov nomidagi estrada-simfonik orkestri badiiy rahbari;
  • Teshaboyeva Umida Alimjonovna — Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi direktori;
  • Umirov Saydi — O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti xalqaro jurnalistika fakulteti audiovizual jurnalistika kafedrasi dotsenti;
  • Urazimbetov Nizamatdin Tajitdinovich — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Respublika teleradiomarkazi” davlat unitar korxonasi Nukus filiali teleradiomarkazi oliy toifali teleoperatori;
  • Hasanov Ahadjon Ahmedjonovich — O‘zbekiston Xalqaro islom akademiyasi islom tarixi va manbashunosligi kafedrasi professori;
  • Yoqubov G‘ulomjon Toshpo‘latovich — “O‘zbekkonsert” davlat muassasasi xonandasi.

“Do‘stlik” ordeni

  • Abdurahmonov Qalandar — G.V.Plexanov nomidagi Rossiya iqtisodiyot universtitetining Toshkent shahridagi filiali direktori, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi;
  • Alijonov Sohibjon Nazirjonovich — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Axborot-tahlil multimedia markazi” davlat muassasasi direktori;
  • Axetova Alima Shaniyazovna — Qoraqalpog‘iston Respublikasi ko‘zi ojizlar kutubxonasi direktori;
  • Ahmedshayev Ahmadjon Shoyaqubovich — O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasining Davlat geologiya muzeyi direktori;
  • Axmetzyanov Farit Rashitovich — O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyumasi a’zosi, haykaltarosh;
  • Bahodirxonov Muhamed Kabir — Toshkent davlat texnika universiteti professori,  O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi;
  • Borodina Marina Rostislavovna — Toshkent arxitektura qurilish instituti interyer va landshaft dizayni kafedrasi professori;
  • Glubokina Natalya Leonidovna — O‘zbekiston davlat musiqali komediya (operetta) teatri bosh rassomi;
  • Dadayev Ahmadjon Shokarimovich — O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutining milliy qo‘shiqchilik kafedrasi dotsenti;
  • Jumayev Bo‘riqul O‘roqovich — Boysun tumani “Dashtig‘oz” madaniyat markazi qoshidagi havaskorlik jamoasi rahbari, Surxondaryo viloyati;
  • Ibragimov Baxtiyor To‘laganovich — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti;
  • Ilin Nikolay Dmitriyevich — O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi bosh mutaxassisi, shoir;
  • Islomov Xolmurod Muxutovich — Respublika “Barkamol avlod” bolalar ijodiyoti markazi doirachilar to‘garagi o‘qituvchisi;
  • Islomov Elmurod Muxutovich —Respublika “Barkamol avlod” bolalar ijodiyoti markazi doirachilar to‘garagi rahbari;
  • Kamolov Badriddin Sadriddinovich — Keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar, urush va mehnat faxriylari “Nuroniylar” sanatoriysi direktori;
  • Kashtanova Lyubov Iosifovna — Yunusobod tumanidagi 97-umumiy o‘rta ta’lim maktabi matematika fani o‘qituvchisi, Toshkent shahri;
  • Qayumov Kozim Obidovich — O‘zbekiston davlat konservatoriyasining musiqiy teatr-studiyasi oliy toifali sahna ustasi;
  • Qodirov Bayan — Urgut tumani madaniyat bo‘limi qoshidagi maqom to‘garagi rahbari, Samarqand viloyati;
  • Qosimov Jahongir Mirsobitovich — “O‘zbekfilm” kinostudiyasi rejissyori;
  • Murodov Mahmudjon Mo‘minovich — Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri direktori;
  • Musin Roman Salixovich — O‘zbekiston davlat akademik rus drama teatri sahna mashinisti;
  • Nadirova Yelena Faritovna — Toshkent davlat xoreografiya akademiyasi xoreografiya kolleji maxsus fan o‘qituvchisi;
  • Nadirova Aygul Bazarbayevna — Nukus davlat pedagogika instituti musiqiy ta’lim kafedrasi katta o‘qituvchisi;
  • Nosirov Elyor Rasulevich — O‘zbekiston davlat drama teatri aktyori;
  • Razzoqova Kumush Qodirovna — mehnat faxriysi, estrada xonandasi;
  • Risqiyev Rifat Asadovich — faxriy sportchi;
  • Sobirov Ravshan Zoirovich — O‘zbekiston Milliy universiteti huzuridagi Biofizika va biokimyo instituti direktori, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi;
  • Safarov Orol Abdumannonovich — O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti milliy qo‘shiqchilik kafedrasi dotsenti;
  • Sobirov Kimsanboy Nabiyevich — Marg‘ilon shahar musiqali maqom teatri oliy toifali drama artisti, Farg‘ona viloyati;
  • To‘xtayev To‘xtamish Davlatovich — “Ovozi tojik” gazetasi tahririyati bo‘lim muharriri, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir;
  • Xoliqulova Go‘zal Erkinovna — O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori;
  • Hasanov Hamidulla — O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti ovoz rejissyorligi va operatorlik mahorati kafedrasi o‘qituvchisi;
  • Hasanova Sayyora Salayevna — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Xorazm viloyati teleradiokompaniyasi “Voha” tezkor axborot guruhi katta muharriri;
  • Hamdamov Bobomurod — mehnat faxriysi, xonanda;
  • Hamroqulov Nuriddin — mehnat faxriysi, xonanda;
  • Chilin Vladimir Ivanovich — O‘zbekiston Milliy universiteti algebra va funksional analiz kafedrasi professori;
  • Sharipova Ra’no Boyzayevna — mehnat faxriysi, xonanda;
  • Ergasheva Yulduz Alimovna — Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti O‘zbekiston tarixi kafedrasi mudiri;
  • Ermatov Husan Tohirovich — “Ishonch” va “Ishonch-Doveriye” gazetalari bosh muharriri;
  • Yugay Lev Pavlovich — Milliy tadqiqot texnologiya universitetining Olmaliq filiali matematika va umumiy kasbiy fanlar kafedrasi mudiri;
  • Yuldoshev Mahammadjon Usubjonovich — O‘zbekiston davlat filarmoniyasi o‘zbek milliy mumtoz ashula ansambli xonandasi.

“Sodiq xizmatlari uchun” medali

  • Gaziyev Bahromjon Valiyevich — O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi raisi
  • Ilyosov Vasil G‘aybullayevich — “Jizzax haqiqati” – “Djizakskaya pravda” gazetalari tahririyati bo‘lim muharriri;
  • Matkarimov Salimjon Ibodullayevich — Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agenligi Ommaviy kommunikatsiyalar masalalari bo‘yicha markazi respublika teleradioeshittirishlari monitoringi bo‘limi boshlig‘i;
  • Mirzayev Abdurazzoq Umrzoqovich — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi raisi;
  • Mirzayev Manuchehr Boborahimovich — Samarqand viloyati hokimligi axborot xizmati rahbari;
  • Rahimjonov Iftixor To‘xtamurodovich — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston” teleradiokanali” davlat unitar korxonasi rejissyori;
  • To‘xtashev Jamoliddin Qurbonovich — “Xalq so‘zi” va “Narodnoye slovo” gazetalari bosh muharririning birinchi o‘rinbosari;
  • Usmonova Nazokat Shavkatovna — O‘zbekiston Milliy axborot agentligi siyosat va yangiliklar tahririyati bo‘lim mudiri;
  • Xolliyeva Dilbar Karimboyevna — “SHARQ” nashriyot-matbaa aksiyadorlik kompaniyasi muqovalovchisi;
  • Shukurov Saidahmad Xoldorovich — “Andijonnoma” va “Andijanskaya pravda” gazetalari tahririyati bosh muharriri.

“Sog‘lom turmush” medali

  • Arslonov Najib Gadiyevich — Sport yakkakurashlari bo‘yicha respublika oliy sport mahorati maktabi boks bo‘limi murabbiyi;
  • Babaliyeva Gulchehra Ro‘ziboyevna — Uzun tumanidagi 5-davlat maktabgacha ta’lim muassasasi tarbiyachisi, Surxondaryo viloyati;
  • Boynazarova Zuhra Muqumjonovna — Sayxunobod tumanidagi 9-davlat maktabgacha ta’lim muassasasi tarbiyachisi, Sirdaryo viloyati;
  • Boydadayev Abdujabbor Abdusattorovich — Uchqo‘rg‘on tumani olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan maktab-internati direktori o‘rinbosari, Namangan viloyati;
  • G‘oziyev Abdulla Ubaydullayevich — “Shifokor va hayot” gazetasi tahririyati muharriri, Namangan viloyati;
  • Jaksimuratov Muxammed Rametullayevich — Qoraqalpog‘iston Respublikasi sportning yakkakurash turlari bo‘yicha ixtisoslashtirilgan bolalar va o‘smirlar sport maktabi katta yo‘riqchi-uslubchisi
  • Jumaniyozova Gulnora Erkinovna — Navoiy shahridagi 11-ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori, Navoiy viloyati;
  • Isakova Zuxra Konisbayevna — Qoraqalpog‘iston bolalar va o‘smirlarining “Jetkinshek” gazetasi bo‘lim mudiri;
  • Keunimjayeva To‘xtagul Kudaynazarovna — Qorao‘zak tumanidagi 2-davlat maktabgacha ta’lim muassasasi metodisti, Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
  • Li Lyudmila Rudolfovna — Gimnastika bo‘yicha respublika oliy sport mahorati maktabi sport gimnastikasi bo‘yicha murabbiy-o‘qituvchisi;
  • Mamayusupova Gulnora Umarjanovna — Uchtepa tumanidagi 228-umumiy o‘rta ta’lim maktabi boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi, Toshkent shahri;
  • Mambetullayeva Svetlana Mirzamuratovna — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Qoraqalpog‘iston bo‘limi Qoraqalpoq tabiiy fanlar ilmiy-tadqiqot instituti direktorining o‘rinbosari;
  • Nurmatova Shohistaxon Muhammadjonovna — Andijon shahridagi Muhammad Yusuf nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab direktori, Andijon viloyati;
  • Paxomov Vladimir Yuryevich — Respublika ixtisoslashtirilgan bolalar va o‘smirlar sport maktabi akademik eshkak eshish bo‘yicha katta murabbiy-o‘qituvchisi;
  • Soibova Iroda Baxtiyorovna — Yashnobod tumanidagi 307-ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktabi matematika fani o‘qituvchisi, Toshkent shahri;
  • Tuganova Barno Asrorovna — Payariq tumanidagi “Manzurabonu” nodavlat ta’lim muassasasi rahbari, Samarqand viloyati;
  • Xo‘jayeva Dildorxon Nurmatxonovna — Namangan viloyati ixtisoslashtirilgan san’at maktabi xalq raqsi bo‘limi mudiri;
  • Shodimetova Farog‘at Bo‘ronovna — Toshkent shahri “Yangiobod” va “Kamolon darvoza” mahalla fuqarolar yig‘inlari qoshidagi “E’zozli sportchi ayollar” guruhi rahbari;
  • Shamshiddinov Isroiljon Turg‘unovich — Namangan muhandislik-qurilish instituti kimyoviy va oziq-ovqat texnologiyalari kafedrasi professori;
  • Yuldasheva Feruza Elamasovna — Ohangaron shahridagi 7-imkoniyati cheklangan bolalar ixtisoslashtirilgan yordamchi maktabi logopediya fani o‘qituvchisi, Toshkent viloyati;
  • Yakubova Marina Vladimirovna — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “Sport” teleradiokanali” davlat unitar korxonasi “Bolalar sporti, ommaviy sport va xalq o‘yinlari” bosh muharririyati bo‘lim mudiri.

“Shuhrat” medali

  • Avazova Ma’mura Erkinovna — Toshkent shahar markaziy madaniyat uyi qoshidagi “Nodirabegim” folklor-etnografik ansambli rahbari;
  • Akimov Yedilbay Kurbanbayevich — O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘linmasi qoshidagi “Muxalles” dutorchilar ansambli baxshi-sozandasi;
  • Appazova Lenara Imranovna — Chirchiq shahridagi 15-bolalar musiqa va san’at maktabi xor va estrada xonandaligi sinfi o‘qituvchisi, Toshkent viloyati;
  • Aripova Umida Jangirovna — Sergeli tumanidagi 329-umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori, Toshkent shahri;
  • Artiqov Baxtiyor Abdimurotovich — Sho‘rchi tumanidagi 7-bolalar musiqa va san’at maktabi baxshichilik sinfi o‘qituvchisi, Surxondaryo viloyati;
  • Asrorov O‘tkir Qudratovich — Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti haykaltaroshlik kafedrasi o‘qituvchisi;
  • Bobojonov Ulug‘bek Salayevich — “Xorazm” maqom ansambli xonandasi, Xorazm viloyati;
  • Bozorov Ziyodullo Nazarovich — Surxondaryo viloyati musiqali drama teatri bosh dirijyori;
  • Valixo‘jayev Ibragim Mutalliyevich — O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi, rassom;
  • Genjebekova Nasiba Sharibayevna — Qoraqalpoq davlat qo‘g‘irchoq teatri aktyori, Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
  • Davlatov Olim Davlatovich — “Tamaddun” nashriyoti direktori, adabiyotshunos, Toshkent shahri;
  • Davlatova Norbibi Shokirovna — Nurota tumani madaniyat bo‘limi qoshidagi “Nurjahon” folklor-etnografik xalq ansambli badiiy rahbari, Navoiy viloyati;
  • Jalolov NabiSotqinovich — G‘afur G‘ulom nomidagi nashriyot-matbaa ijodiy uyi yetakchi muharriri, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yozuvchi;
  • Zavadinov Narzulla Hamroqulovich — G‘allaorol tumanidagi 15-bolalar musiqa va san’at maktabi o‘qituvchisi, Jizzax viloyati;
  • Ibragimov Sagimbay — O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir, Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
  • Isoqov Saidakmalxon Bo‘stonbek o‘g‘li — Farg‘ona viloyati “Ruxsor TV” telekanali teleoperatori;
  • Islomova Lobar Ikromovna — “Anhor.uz” veb-sayti bosh muharriri;
  • Kalbayev Maxsat Galiyevich — Tomdi tumanidagi 13-umumiy o‘rta ta’lim maktabi to‘garak rahbari, jirov, Navoiy viloyati;
  • Qodirova Dilfuza Ismoilovna — Namangan viloyati musiqali drama teatri vokal artisti;
  • Qurbonov G‘olibnazar Isomiddinovich — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston 24” telekanali “Tahlilnoma” axborot-tahliliy dasturlar bo‘limining birinchi toifali muharriri;
  • Mavlonov Anvar G‘aybullayevich — Buxoro viloyati musiqali drama teatri oliy toifali aktyori;
  • Mamadaliyev Mamasodiq Rasulovich — Farg‘ona shahridagi 3-bolalar musiqa va san’at maktabi o‘zbek milliy musiqa asboblari ustasi, Farg‘ona viloyati;
  • Matanov Ikrom Yo‘ldoshevich — O‘zbek milliy maqom san’ati markazi Yunus Rajabiy nomidagi “Maqom” ansambli oliy toifali artist-sozandasi;
  • Matchonov Ochilbek Yo‘ldoshboyevich — Urganch ixtisoslashtirilgan san’at maktabi an’anaviy vokal bo‘limi o‘qituvchisi, Xorazm viloyati;
  • Mo‘minov Davlatmurod Abduxalimovich — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston 24” telekanali bosh muharriri;
  • Mo‘minov Tolib Teshayevich — O‘zbek Milliy akademik drama teatri aktyori;
  • Murodova Nozima Faxriddinovna — O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori;
  • Ne’matov Komiljon Ibrohimovich — Uychi tumani madaniyat markazi qoshidagi “Tarona” ashula va raqs ansambli musiqa rahbari, Namangan viloyati;
  • Nemadaliyev Anvarjon Ahmadaliyevich — Rishton tumani madaniyat markazi qoshidagi “Yosh askiyachilar” maktabi rahbari, Farg‘ona viloyati;
  • Olimova Yulduzxon To‘laxo‘jayevna — “Ozod yurt to‘lqinlari” mas’uliyati cheklangan jamiyati muassisligidagi “Mening yurtim” telekanali muxbiri;
  • Oshepkova Yuliya Igorevna — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Bioorganik kimyo instituti laboratoriya mudiri;
  • Sagatova Shahnoza Mirzarahimovna — ijtimoiy tarmoqlardagi “Bloger Shahnoza” sahifasi bosh muharriri (bloger);
  • Sulaymonov Ma’sudjon Mo‘minovich — O‘zbekiston Milliy axborot agentligining Farg‘ona viloyati bo‘yicha sharhlovchisi;
  • To‘xtayeva Zebo Ismatullayevna — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi “O‘zbekiston 24” telekanali birinchi toifali muharriri;
  • Umarova Anzirat Ochilovna — Samarqand viloyati musiqali drama teatri vokal artisti;
  • O‘rinov Farhod Hamidovich — Sirdaryo viloyati musiqali drama teatri oliy toifali drama artisti;
  • Fozilova Dilbarxon Shomurodovna — O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Astronomiya instituti bo‘lim mudiri;
  • Hojiqulov Ravshan G‘ulomjonovich — Andijon viloyati madaniyat boshqarmasi qoshidagi namunaviy maqom ansambli badiiy rahbari;
  • Haydarova Lobar Turdiyevna — O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi Qashqadaryo viloyati teleradiokompaniyasi ijodiy muharririyati bosh muharriri – radio guruhi rahbari;
  • Xudoyberdiyev Abror Hakimovich — O‘zbekiston Milliy universtitetining algebra va funksional analiz kafedrasi professori;
  • Husanova Gulnoza Tursunmurodovna — “UzReport TV” telekanali bosh muharriri;
  • Sharipov Dilshod Shohidjonovich — “Simple Networking Solutions” mas’uliyati cheklangan jamiyati muassisligidagi “Daryo.uz” internet-nashri muharriri;
  • Sheraliyev G‘ayrat Rahmatullayevich — “Toshkent haqiqati” va “Tashkentskaya pravda” gazetalari tahririyati bosh muharriri, Toshkent viloyati;
  • Yusupboyev Yo‘ldosh Bozorboyevich — “Teleradiokompaniya Zo‘r” mas’uliyati cheklangan jamiyati dizayneri, Toshkent shahri;
  • Yaqubova Odinaxon Ergashevna — Furqat tumani madaniyat markazi qoshidagi “Shodiyona” folklor-etnografik xalq jamoasi badiiy rahbari, Farg‘ona viloyati.