2020-yilning 7-mart kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan mukofotlash to‘g‘risida”gi farmonni imzoladi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.

Foto: Google Images

Mamlakatda aziz va mo‘tabar ayol zotiga munosib ehtirom ko‘rsatish, opa-singillarning davlat va jamiyat hayotida tutgan o‘rni va nufuzini oshirish, yurtning iqtisodiy qudrati va jahon miqyosidagi mavqeini yuksaltirish borasidagi ulkan xizmatlarini munosib qadrlash maqsadida hamda oilalarda ma’naviy-axloqiy muhitni mustahkamlash, aholi farovonligini ta’minlash, farzandlarni Vatanga muhabbat va sadoqat, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida, sog‘lom va barkamol etib tarbiyalash ishlariga qo‘shgan katta hissasi, yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi samarali mehnati bilan tashabbus va ibrat ko‘rsatib kelayotgani uchun bir guruh xotin-qizlar faxriy unvon, orden va medallar bilan mukofotlandi:

“O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan

  • Chusovitina Oksana Aleksandrovna – Sport gimnastikasi bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi;

“O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan

  • Kuznetsova Svetlana Mixaylovna – Respublika ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari maktab-internatining sport gimnastikasi bo‘yicha katta murabbiyi.

“Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan

  • Botirova Margarita Azizovna – Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining tillar kafedrasi professori;
  • Boymatova Sibiniso Musurmonqulovna – Sharof Rashidov tumanidagi “Musurmon ota” fermer xo‘jaligi boshlig‘i, Jizzax viloyati;
  • Jamilova Gulchehra Mannonovna – O‘zbek Milliy akademik drama teatri aktrisasi;
  • Ibrohimova Rixsixon Ismoilovna – O‘zbek Milliy akademik drama teatri aktrisasi;
  • Qoriyeva Bernara Rahimovna – O‘zbekiston davlat xoreografiya akademiyasining xoreografiya kafedrasi professori;
  • Mahmudova Robaxon Anvarovna – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash masalalari qo‘mitasi raisi;
  • Sa’dullayeva Gulchehra – O‘zbekiston davlat satira teatri aktrisasi.

“Mehnat shuhrati” ordeni bilan

  • Odilova Fotima To‘ychiyevna – O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Matematika instituti laboratoriya mudiri;
  • Bobojonova Zulfiya Raimbayevna – “Taxiatosh issiqlik elektr stansiyasi” aksiyadorlik jamiyatining kimyo sexi boshlig‘i, Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
  • G‘afforova Fotima – Mehnat faxriysi, Samarqand viloyati;
  • Maripova Saodat To‘raxonovna – Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasining “Mineral resurslar instituti” davlat korxonasi sho‘ba mudiri;
  • Mendiyeva Ra’noxon – Uchko‘prik tumanidagi “Mendiyeva Ra’noxon” fermer xo‘jaligi boshlig‘i, Farg‘ona viloyati;
  • Parpiboyeva Ozoda Abduqodirovna – Toshkent viloyati mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari;
  • Sobirova Vazira Tolipovna – Mehnat faxriysi, Toshkent shahri;
  • To‘rayeva Gavharjon Ibrohimovna – Gurlan tumanidagi “Navro‘z” folklor-etnografik xalq jamoasi badiiy rahbari, Xorazm viloyati;
  • Shodmonova Mavludaxon – Marhamat tumanidagi “Barhayot Nozimjon fayzi” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari, Andijon viloyati;
  • Yunusova Manzuraxon Fazliddinovna – Andijon viloyati hokimining o‘rinbosari – mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi boshlig‘i;
  • Yusupova To‘ti – O‘zbek Milliy akademik drama teatri aktrisasi.

I darajali “Sog‘lom avlod uchun” ordeni bilan

  • Jalolova Sabohat Ashurqulovna – Sariosiyo tumanidagi 29-umumiy o‘rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi, Surxondaryo viloyati;
  • Mo‘minova Madina Rashidovna – Namangan shahridagi Baby plaza xususiy maktabi direktori, Namangan viloyati.

II darajali “Sog‘lom avlod uchun” ordeni bilan

  • Aslanova Dilbar Hasanovna – Samarqand iqtisodiyot va servis institutining ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, Samarqand viloyati;
  • Ahmadjonova Pokiza Shavkatovna – Guliston shahridagi “Bolalar shaharchasi” direktori, Sirdaryo viloyati;
  • Rahimova Muqaddas Aralovna – Yakkabog‘ tumanidagi “Madaniyat tekstil ko‘p tarmoqli” mas’uliyati cheklangan jamiyatining ishlab chiqarish ta’limi ustasi, Qashqadaryo viloyati;
  • Saburova Injigul Jumaboyevna – O‘zbekiston davlat filarmoniyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘linmasining “Muxalles” dutorchilar ansambli baxshi-sozandasi;
  • Usmonova Saodat Umarovna – Namangan davlat universitetining pedagogika va psixologiya kafedrasi katta o‘qituvchisi, Namangan viloyati;
  • Hayitova Rohat Ahmadjonovna – Vobkent tumanidagi “Barkamol avlod” bolalar maktabi direktori, Buxoro viloyati.

“Do‘stlik” ordeni bilan

  • Abdullayeva Maqsuda Sultonovna – Urganch tumanidagi “Urganch parranda invest” xususiy korxonasi rahbari, Xorazm viloyati;
  • Akromova Zulayho Abdurazzoqovna – Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi a’zosi;
  • Ahmadaliyeva Nodira Qahramonovna – Andijon tumanidagi Gold Andijan pharma qo‘shma korxonasi direktori, Andijon viloyati;
  • Bahodirova Valentina Grigoryevna – O‘zbekiston Qizil yarim oy jamiyatining Qamashi tumani tashkiloti raisi, Qashqadaryo viloyati;
  • Javlonova Kimyoxon Qurbonboyevna – Quyi Chirchiq tumani hokimligining xotin-qizlar kengashi a’zosi, Toshkent viloyati;
  • Jolimbetova Aytgul Aymbetovna – Mo‘ynoq tumanidagi 15-umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori, Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
  • Qambarova Nasiba Ahmadaliyevna – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasining faxriy diktori;
  • Mustafoyeva Zamira Rustamovna – G‘allaorol tumanidagi “Sarbozor qurilish trans” xususiy korxonasi rahbari, Jizzax viloyati;
  • Obloberdiyeva Zuhro – “Hunarmand” uyushmasining Buxoro viloyati boshqarmasi a’zosi, kashtachi-usta;
  • Sobitova Madiya Erkinovna – Karmana tumanidagi “Polipropilen quvurlar” mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori, Navoiy viloyati;
  • Saidbekova Daxiyatpocho Boboyevna – So‘x tumanidagi “Sarikanda” qishloq vrachlik punktining umumiy amaliyot shifokori, Farg‘ona viloyati;
  • Suvonova Dilbar Nabiyevna – Termiz shahridagi 12-Mehribonlik uyi direktori, Surxondaryo viloyati;
  • Sutsepina Viktoriya Dmitriyevna – “Toshkent quvur zavodi” qo‘shma korxonasi rahbari, Toshkent shahri;
  • Umarova Nigora Telmanovna – O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasining ma’naviyat va ma’rifat kafedrasi mudiri;
  • Umarova Nodira Nig‘matullayevna –  Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi qoshidagi “Ishga marhamat” monomarkazi direktori;
  • Usmonova Izrabu Oripovna – Rishton tumanidagi “Izrail Izrabonu” oilaviy korxonasi rahbari, Farg‘ona viloyati;
  • Xolbekova Begoyim Abdurahmonovna – O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining ingliz tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi katta o‘qituvchisi;
  • Shonazarova Aziza Abdumalikovna – Amerika Qo‘shma Shtatlarining Kolumbiya universiteti professori;
  • Shirinova Mavludaxon Rasulovna – “Sabr” Respublika ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish markazi direktori;
  • Ermatova Nazokat – Boyovut tumanidagi “Ziyokor” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi, Sirdaryo viloyati.

“Sodiq xizmatlari uchun” medali bilan

  • Abdullayeva Umida Hazratovna – Ichki ishlar vazirligi Huquqbuzarliklar profilaktikasi bosh boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari – xotin-qizlar masalalari bo‘yicha bo‘lim boshlig‘i;
  • Boboqulova Guli Rajabovna – Davlat bojxona qo‘mitasining Buxoro viloyati bojxona boshqarmasi “Olot” chegara bojxona posti katta inspektori.

“Shuhrat” medali bilan

  • Beknazarova Saida Safibullayevna – Toshkent axborot texnologiyalari universitetining audiovizual texnologiyalar kafedrasi professori;
  • Bovaqulova Mavjuda Rahimberdiyevna – Yangiyo‘l shahridagi Bahor style mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari, Toshkent viloyati;
  • Dadajanova Iroda Abdulazizovna – O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashining “Yosh kuch” jurnali bosh muharriri;
  • Egamberdiyeva Parizod Qodirovna – Farg‘ona davlat universitetining kimyo kafedrasi katta o‘qituvchisi, Farg‘ona viloyati;
  • Inoqova Barnoxon Bahodirovna – Andijon davlat tibbiyot institutining pediatriya va neonatologiya kafedrasi mudiri, Andijon viloyati;
  • Islomova Gulmira Rahmonovna – “Hunarmand” uyushmasining Nurota tumani bo‘limi a’zosi, kashtachi-usta, Navoiy viloyati;
  • Karimova Navbahor Valijonovna – O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasining “O‘zbekiston 24” telekanali siyosiy sharhlovchisi;
  • Mamadiyorova Yulduzoy Qarshiyevna – Shahrisabz tumanidagi Shakhrisabz tour mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari, Qashqadaryo viloyati;
  • Mamarasulzoda Zulhumor Abulqosim qizi – Jizzax viloyati madaniyat boshqarmasi qoshidagi “Maqom” ansambli maqomchisi;
  • Mansurova Munisa Anvarovna – Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat institutining tikuv buyumlarini konstruksiyalash va texnologiyasi kafedrasi mudiri;
  • Rahmatova Farog‘at Shavkatovna – Denov tumanidagi Smart kids nodavlat maktabgacha ta’lim muassasasi mudiri, Surxondaryo viloyati;
  • Turdimuratova Aynur Baxtibayevna – Nukus shahridagi “Jayxun universal qurilish” mas’uliyati cheklangan jamiyati kran mashinisti, Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
  • Xoliqova Hamida Azimjonovna – “Bekobodsement” aksiyadorlik jamiyatining sex tegirmon mashinisti, Toshkent viloyati;
  • Himmatova Yulduzoy Shahriddinovna – “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatining sex apparatchisi, Navoiy viloyati;
  • Husainova Nafisa Rustamovna – Samarqand shahridagi Samarkand-England eco medical qo‘shma korxonasining sifat ta’minoti bo‘limi boshlig‘i, Samarqand viloyati;
  • Husanova Gavhar Mamarajabovna – Sayxunobod tumanidagi “Gulbahor ziyo kitob savdo” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari, Sirdaryo viloyati;
  • Shukurova Gulchehra Shoyiqulovna – Qorako‘l tumanidagi “Gullar chehrasi” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari, Buxoro viloyati;
  • Eshchanova Javhar Otaxonovna – Yangibozor tumanidagi “Hamid Olimjon” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi, Xorazm viloyati.