Toshkent shahrida 10,5 gektar yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olish bo‘yicha huquqbuzarliklar aniqlandi. Bu haqda Kadastr agentligi “Daryo”ga xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Kadastr agentligi Toshkent shahar boshqarmasi xodimlari tomonidan 2025-yilning 1-mart holatiga poytaxt hududida amalga oshirilgan yer va kadastr nazorati tadbirlari natijasida 737 ta holatda 10,5 gektar yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olish bo‘yicha huquqbuzarliklar aniqlandi.
Tahlillarga ko‘ra, eng ko‘p yerga oid huquqbuzarlik Sergeli (91 ta holatda 2,4 gektar), Yashnobod (83 ta holatda 0,6 gektar), Uchtepa (75 ta holatda 2,6 gektar), Yunusobod (71 ta holatda 1,1 gektar) va Olmazor tumanlari (70 ta holatda 0,8 gektar) hissasiga to‘g‘ri keladi.
Huquqbuzarlar bilan olib borilgan tushuntirish ishlari, berilgan yozma ko‘rsatmalar asosida 457 ta holatda 3,8 gektar yer qonunbuzilish holati fuqarolar tomonidan ixtiyoriy ravishda bartaraf etilib, o‘zboshimchalik bilan egallangan yer maydoni asl holatiga qaytarildi.
O‘zboshimchalik bilan egallangan 1,6 gektar yer maydonlarida qurilgan noqonuniy qurilmalarni buzdirish yuzasidan sudlarga 83 ta ta da’vo arizalari kiritildi. Huquqbuzarlik holatida jinoyat alomatlari mavjud bo‘lgan 11 ta ish materiali o‘rnatilgan tartibga muvofiq prokuratura organlariga kiritildi.
O‘zbekistonda 2024-yilda 66 109 ta holatda yerlarning o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi aniqlangan.
2024-yil mobaynida Kadastr agentligi tomonidan olib boriladigan yer va kadastr nazorati yo‘nalishida amalga oshirilgan tadbirlar natijasida:
- 66 109 ta holatda 9 462,3 gektar yerlarning o‘zboshimchalik bilan egallab olish holatlari aniqlanib,
- 41 972 ta holatda 4 472,2 gektar yerda qonunbuzilish holatlari ixtiyoriy ravishda bartaraf etildi.
Shuningdek,21 459 ta holatda 4 654,1 gektar yerga da’vo arizalari kiritildi. 5 561 ta (1 144,5 gektar) da’vo arizalari sudlar tomonidan qanoatlantirildi va majburiy ijroga qaratildi.
Jinoyat va ma’muriy javobgarlik:
- 2 146 ta holatda jinoyat alomatlari bo‘lgan materiallar prokuratura organlariga yuborildi.
- 41 708 ta shaxsga yerga oid huquqbuzarliklar uchun ma’muriy jazo choralari qo‘llanildi.