O‘zbekistonda 2025-yil 1-iyuldan 11 ta davlat xizmatlari va funksiyalari xususiy sektorga o‘tkaziladi. Bu haqda “Xizmatlar sohasi barqaror rivojlanishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi prezident qarorida belgilandi.
Unga ko‘ra, tibbiyot tashkilotlarini akkreditatsiyadan o‘tkazish vakolati Sog‘liqni saqlash vazirligidan sohadagi jamoat birlashmalari yoki uyushmalarga o‘tkaziladi. Gid-tarjimon, ekskursiya yetakchisi va yo‘riqchi-yo‘l boshlovchilarga malaka sertifikatini berish Turizm qo‘mitasidan sohadagi jamoat birlashmalari yoki uyushmalarga o‘tkaziladi.
Hisoblagichlarni qiyoslashdan o‘tkazish Texnik jihatdan tartibga solish agentligidan akkreditatsiydan o‘tgan tadbirkorlik subyektlariga o‘tkaziladi.
Karantin ostidagi mahsulotlarni zararsizlashtirish bo‘yicha faoliyat Qishloq xo‘jaligi vazirligi, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligidan litsenziyalash tartib-taomillaridan o‘tgan tadbirkorlik subyektlariga beriladi.
Yakka tartibdagi uy-joylarning qurilish hamda rekonstruksiya qilish ishlari yuzasidan nazorat yuritish, kichik hajmdagi noturar bino va inshootlarning qurilishi hamda rekonstruksiya qilish ishlari yuzasidan nazorat yuritish Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligidan arxitektura-shaharsozlik hujjatlarini ishlab chiqarish faoliyati uchun litsenziyaga ega subyektlarga o‘tkaziladi.
O‘zbekistonga olib kiriladigan “M” va “N” toifadagi g‘ildirakli yangi transport vositalarini ekologik toifa talablariga muvofiqligini ekologik sertifikatlash Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim vazirligidan akkreditatsiyadan o‘tgan tadbirkorlik subyektlariga beriladi.
Quyidagi xizmatlat Davlat aktivlarini boshqarish agentligidan sohadagi jamoat birlashmalari yoki uyushmalarga o‘tkaziladi:
- rieltorlarning malaka imtihonini o‘tkazish va ularga malaka sertifikatini berish;
- baholovchining malaka imtihonini o‘tkazish va ularga malaka sertifikatini berish;
- sud boshqaruvchisi malaka attestatini berish;
- baholovchilarga toifalar berish.
O‘zbekistonda markaziy shifoxonalarda tibbiyot bilan bog‘liq bo‘lmagan xizmatlar ham xususiy sektorga o‘tkaziladi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev 28-fevral kuni ijtimoiy sohada davlat-xususiy sheriklik loyihalarini samarali tashkil qilishga oid taqdimot bilan tanishganida ma’lum qilingandi. Taqdimotda tibbiyot, ta’lim, madaniyat va sport yo‘nalishlarida davlat-xususiy sheriklikni kengaytirish bo‘yicha takliflar muhokama qilingandi. Hozirgi kunga qadar 43 ta madaniyat markazi xususiy sektorga berilgan bo‘lib, yana qo‘shimcha 127 tasini berish imkoniyati aniqlangan.