O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi AQSHda noqonuniy bo‘lib turgan fuqarolarni vatanga xavfsiz deportatsiya qilishda Amerika tegishli huquq-tartibot idoralari bilan yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda. Bu haqda tashqi ishlar vaziri matbuot kotibi Ahror Burhonov ma’lum qildi.
Uning bildirishicha, O‘zbekistonning Vashingtondagi elchixonasi va mamlakatning Nyu Yorkdagi Bosh konsulxonasi uzoq yillardan buyon O‘zbekiston fuqarolarining o‘z vatanlariga xavfsiz deportatsiyasini taʼminlash maqsadida AQSHning tegishli huquq-tartibot idoralari bilan yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda. O‘zaro kelishuvlarga asosan, Amerika tomoni deportatsiya qilinadigan fuqarolarining har bir holati haqida tezkorlik bilan xabardor qiladi. O‘rnatilgan amaliyotga ko‘ra, fuqarolar vatanga Nyu York-Toshkent yo‘nalishi orqali qaytadi.
“OAVda O‘zbekiston fuqarolarining boshqa davlatlarga deportatsiya qilinishi mumkinligi haqidagi ma’lumotlarni kuzatib boryapmiz. Ushbu masala yuzasidan diplomatik vakolatxonalarimiz Amerika tomonidan boshqa davlatlarga deportatsiya qilinishi mumkinligi haqida ma’lumot berishni so‘rab murojaat qildi. Bundan tashqari, bu borada Lotin Amerikasi davlatlari bilan diplomatik kanallar orqali ham aloqalar o‘rnatilgan”, dedi matbuot kotibi.
The New York Times’ning Kosta Rika prezidenti ma’muriyatiga tayanib ma’lum qilishicha, Kosta-Rika O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Pokiston va Hindiston kabi davlatlarning AQSHdan deportatsiya qilingan 200 nafar fuqarosini qabul qilishga rozi bo‘ldi.
“Diplomatik vakolatxonalarimiz O‘zbekistonning barcha fuqarolariga, ular qayerda bo‘lishidan qat’iy nazar, har tomonlama yordam ko‘rsatadi”, deya vaziyatga izoh bergan Ahror Burhonov “Dunyo” axborot agentliga bergan intervyusida.
AQSH 970 dan ortiq O‘zbekiston fuqarosini deportatsiya qiladi
Deportatsiya qilinadigan O‘zbekiston fuqarolari soni 975 kishini tashkil etmoqda. Immigratsiya va bojxona xizmati 2024-yil noyabr oyidagi hisobotni tadqim etdi. Umumiy hisobda, turli davlatlardan 1 445 549 nafar chet el fuqarosi chiqarib yuboriladi. Ular hibsga olinmagan, biroq deportatsiya qilish bo‘yicha yakuniy qaror qabul qilingan. Ro‘yxatda Markaziy Osiyo davlatlari orasida Qozog‘iston (369), Qirg‘iziston (319), Tojikiston (149) va Turkmaniston (40) fuqarolari ham bor.