O‘zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 29 yilligi hamda Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan harbiy xizmatchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida Prezident farmoni e’lon qilindi.

Foto: Prezident matbuot xizmati

Farmonga binoan mamlakat mustaqilligini mustahkamlash, uning mudofaa qudrati va harbiy-texnik salohiyatini yuksaltirish, davlat xavfsizligi va chegaralar daxlsizligini ta’minlash, professional milliy armiyani shakllantirish va nufuzini oshirishdagi katta xizmatlari, jamiyatda tinchlik-osoyishtalik hamda jamoat tartibini saqlash, fuqarolarning huquq va erkinliklari, qonuniy manfaatlarini himoya qilish borasidagi samarali mehnati, sharafli va muqaddas burchini bajarishda mardlik, jasorat va fidoyilik ko‘rsatgani, yoshlarni vatanparvarlik va ona yurtga sadoqat ruhida tarbiyalash, yuqori mahoratga ega kadrlarni tayyorlash ishlariga qo‘shgan munosib hissasi uchun quyidagilar mukofotlandi:

“Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni bilan:

  • Burhonov Ahmad Jamolovich — O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vazirining o‘rinbosari — Havo hujumidan mudofaa qo‘shinlari va Harbiy havo kuchlari qo‘mondoni.

II darajali “Shon-sharaf” ordeni bilan:

  • Abdullayev Bekmurod Tojimirzayevich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondonining birinchi o‘rinbosari;
  • Babaliyev G‘afur Ganiyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism eskadrilya komandiri;
  • G‘iyosov Farrux Kamalitdinovich — Sirdaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari;
  • Iminov Zaynobiddin Ro‘ziyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondoni.

“Do‘stlik” ordeni bilan:

  • Karimov Jamshid Jalilovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondonining birinchi o‘rinbosari;
  • Kim Yevgeniy Vladimirovich — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari bo‘lim boshlig‘i;
  • Sultonov Bahodirjon To‘xtaboyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘ining o‘rinbosari.

“Mardlik” ordeni bilan:

  • Davlatov Farhodjon Komilovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism komandiri;
  • Ismoilov Mansurbek Bahodirovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Havo hujumidan mudofaa qo‘shinlari va Harbiy havo kuchlari qo‘mondonining o‘rinbosari;
  • Esonov To‘lqin Abdurahmonovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism batalyon komandiri.

“Jasorat” medali bilan:

  • Boltayev Bunyod Po‘latovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism vzvodi seksiya komandiri;
  • G‘aybullayev Alimardon Umurkulovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy qism batalyon komandiri;
  • Ishmuratov Shamsiddin Korjovovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism vzvod komandiri
  • Karimov Jamshidbek Olimbayevich — Surxondaryo viloyati bojxona boshqarmasi “Sariosiyo” chegara bojxona posti katta inspektori;
  • Qodiraliyev Ulug‘bek Mannopali o‘g‘li — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Toshkent shahar Qo‘riqlash boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari;
  • Muhammadiyev Rustam Idrisovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Xo‘jayli tumani favqulodda vaziyatlar bo‘limi boshlig‘i;
  • Narziyev Bobur Norquzi o‘g‘li — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari harbiy qism vzvod komandiri;
  • Normatov Farrux Qahramonovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism batalyon komandirining o‘rinbosari;
  • Nurullayev Ulug‘bek Sunnatillo o‘g‘li — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism guruh katta mutaxassisi;
  • Rashidov Jasur Xudoyqulovich – “O‘zbekiston temiryo‘llari” aksiyadorlik jamiyatining “O‘zbektemiryo‘lekspeditsiya” unitar korxonasi tasarrufidagi “Sogdiana trans” sho‘ba korxonasi haydovchisi;
  • Eshonqulov Sohib Shayimovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism guruh mutaxassisi;
  • Yangiboyev Husniddin Imomqulovich — Surxondaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasi Transportda xavfsizlikni ta’minlash boshqarmasi inspektori.

“Sodiq xizmatlari uchun” medali bilan:

  • Abdurahmonov Otabek Jo‘raboyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Ta’minot departamenti boshlig‘i;
  • Abdurahmonova Nodira Mirzaxitovna — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi markaziy devoni bo‘lim boshlig‘i;
  • Abdurahmonov Akmaljon Imomaliyevich — O‘zbekiston Respublikasi Harbiy prokuraturasi katta tergovchisi;
  • Ayxunbayev Yo‘lchi Lapasovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Sirdaryo viloyati boshqarmasi yong‘in-qutqaruv otryadi guruh qutqaruvchi-g‘avvosi;
  • Akbarov Mirxakim Gulamnazirovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Qo‘riqlash bosh boshqarmasi alohida bataloni guruh safdor xodimi;
  • Akbarov Xizirali Umaraliyevich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy qism komandirining birinchi o‘rinbosari;
  • Jalilov Akmal Sattorovich — Qashqadaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasi 2-jazoni ijro etish koloniyasi boshlig‘i;
  • Dusniyazov Baxtiyar Zaripovich — O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari “Tinchlik yo‘lida hamkorlik” dasturi bo‘yicha tayyorlash markazi boshlig‘i;
  • Yoqubov Ulug‘bek Adhamovich — O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Harbiylashtirilgan tuzilmalar faoliyatini moliyaviy va moddiy-texnik ta’minlash bo‘limi bosh mutaxassisi;
  • Jalolov Asliddin Muxiddinovich — Jizzax viloyati Mirzacho‘l tumani ichki ishlar bo‘limi boshlig‘i;
  • Zulfikorov Baxrom Bilolidinovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar departamenti boshlig‘i;
  • Izatullayev Akramjon Shukrullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa sanoati bo‘yicha davlat qo‘mitasi departamenti boshqarma bosh mutaxassisi;
  • Kozimov Erkin Isroilovich — Samarqand shahar bo‘yicha Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi profilaktika katta inspektori;
  • Mamadaliyev Ulug‘bek Odilovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi bosh boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari;
  • Mamajonov Faxriddin Muxtorovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Farg‘ona viloyati Qo‘riqlash boshqarmasi alohida batalyon komandiri;
  • Mamanazarov Farrux Pirnazarovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy okrug boshqaruv apparati xizmat boshlig‘i;
  • Mamayusupov Murodjon Abdullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi markaziy devoni boshqarma boshlig‘i;
  • Marasulov Abror Amonidinovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism guruh katta mexanigi;
  • Mirzayev Nuriddin Hamidulayevich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy qism komandirining o‘rinbosari;
  • Muratov Ruslan Ixlasovich — O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining Toshkent viloyati bo‘yicha portlovchi uskunalarni zararsizlantirish maxsus otryadi bosh mutaxassisi;
  • Nayimov Aziz Ubaydulloyevich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi markazi yong‘in-qutqaruv qismi yo‘riqchi-qutqaruvchisi;
  • Nasmatov Baxtiyar Umarovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Toshkent shahar boshqarmasi yong‘in-qutqaruv otryadi guruh qutqaruvchi-g‘avvosi;
  • Odilov Farrux Hayotovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism divizioni katta texnigi;
  • Ortiqov Farxodjon Nabijonovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik- muhandislik bilim yurti boshlig‘i;
  • Pirnazarov Roman Aralovich — O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasi kafedra o‘qituvchisi;
  • Raimov Elmurod Telmanovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi alohida batalyoni komandirining o‘rinbosari;
  • Sabirov Akbar Xojiyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi boshqarma boshlig‘i;
  • Sattorov Valijon Bozorboyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism komandiri;
  • Safayev Yusupbay Xujabayevich — Xorazm viloyati Ichki ishlar boshqarmasi tezkor vazifalarni bajaruvchi safarbar otryadi komandiri;
  • Tajiyev Janibek Adambayevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy instituti laboratoriyasi katta ilmiy xodimi;
  • Tashbekov Samar Rasulovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Ixtisoslashtirilgan o‘quv markazi sikl boshlig‘i;
  • Ulmasova Shaxnoza Raxmatdjanovna — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Markaziy harbiy gospitali shifokori;
  • Xaitov Baxtiyor Omonovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism komandirining o‘rinbosari;
  • Xalmuxamedov Doniyor Zoirovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Yong‘in xavfsizligi va favqulodda vaziyatlar muammolari ilmiy-tadqiqot instituti boshlig‘ining o‘rinbosari;
  • Hasanov Dilshod Zokirovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi bosh boshqarmasi boshlig‘i
  • Xidirov Shahriddin Ergashovich — O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Qorovul qo‘shinlari harbiy qism qorovul boshlig‘i;
  • Xolmatov Habibulla Hamidullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik- muhandislik bilim yurti kafedra dotsenti;
  • Xurramov Jamshid Axrorovich — O‘zbekiston Respublikasi Oliy harbiy aviatsiya bilim yurti kafedra boshlig‘i;
  • Choriyev Miroli Baxtiyorovich — Navoiy viloyati bojxona boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari;
  • Sharipov Feruz Naimovich — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari harbiy qism komandiri;
  • Shokirov Umidjon Sharibjonovich — O‘zbekiston Respublikasi Harbiy sudining sudyasi;
  • Shorustamboyev Umid Muxammadjon o‘g‘li — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi maxsus muhandislik-qurilish boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i;
  • Ergashev Rustam Abdullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism seksiya komandiri;
  • Erdonov Faxriddin To‘raqulovich — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari harbiy qism guruh komandiri;
  • Ermatov Xusan Abdumanapovich — O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi harbiy safarbarlik boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari;
  • Yo‘ldoshev Mansur Mahmudjonovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy qism komandirining o‘rinbosari;
  • Yunusov Ulug‘bek Abdullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Harbiy-texnik instituti kafedra boshlig‘ining o‘rinbosari.

“Sog‘lom turmush” medali bilan:

  • Ibragimov Zafarjon Amrilloyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Markaziy harbiy klinik gospitali bosh transfuziologi;
  • Qosimova Gulchehra Mirvaliyevna — O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Markaziy gospitali terapevt-shifokori;
  • Matkurbanov Sardor Baltabayevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy okrug Nukus harbiy gospitali boshlig‘i;
  • Narziyev Shuhrat Karimovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy okrug Samarqand harbiy gospitali bo‘linma boshlig‘i;
  • Xolmamatova Larisa Haqberdiyevna — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Markaziy harbiy klinik gospitali shifokori;
  • Yo‘ldoshev Abdug‘ani Xoshimovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Tibbiy ta’minot boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari.

“Shuhrat” medali bilan:

  • Ahmedov Farhod Habibullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi bosh boshqarmasi o‘ta muhim ishlar bo‘yicha tezkor vakili;
  • Baxromov Baxtiyor Akromovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tumani favqulodda vaziyatlar bo‘limi yong‘in-qutqaruv qismi yo‘riqchi-qutqaruvchisi;
  • Borotov Rustam Botirovich — O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Bosh shtabi boshqarma shtabi boshlig‘ining o‘rinbosari;
  • Buriyev Albert Aliyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism komandirining o‘rinbosari;
  • Yoshuzoqov Erkaboy Ergashboyevich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Jizzax viloyati Mirzacho‘l tumani favqulodda vaziyatlar bo‘limi yong‘in-qutqaruv qismi qutqaruvchi-haydovchisi;
  • Jalilov Rafiqjon Kuldashevich — Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i;
  • Jurakulov Lazizjon Hasan o‘g‘li — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism guruh komandiri;
  • Ibragimov Sherzod Egamberdiyevich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy qism komandirining o‘rinbosari;
  • Karimov Alisher Amir o‘g‘li — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari harbiy qism vzvod komandirining yordamchisi;
  • Kenjayev Shokirjon Husanovich — Farg‘ona viloyati Ichki ishlar boshqarmasi patrul-post xizmati batalyoni bo‘linma komandiri;
  • Qurbonov Marat Yusufovich — O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari harbiy qism vzvod nazoratchisi;
  • Madaminov Baxtiyor Alimboyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism vzvod komandirining o‘rinbosari;
  • Mamatov O‘tkirjon Aktamovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Maxsus avariya tiklash boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i;
  • Mingboyev Adhamjon Olimovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi alohida batalyoni guruh safdor xodimi;
  • Muhammedov O‘ktam Xolmamatovich — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy qism guruh mutaxassisi;
  • Narzilloyev Baxtiyor Karimboyevich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Buxoro viloyati boshqarmasi qutqaruv otryadi guruh qutqaruvchisi;
  • Nikitin Dmitriy Yurevich — Toshkent shahar bojxona boshqarmasi “Toshkent tovar” tashqi iqtisodiy faoliyat bojxona posti guruh inspektori;
  • Ostanayev Islomjon Mamaraim o‘g‘li — O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy qism otryadi guruh mutaxassisi;
  • Oxunov Sardorbek Hamidilloyevich — Namangan harbiy prokurorining yordamchisi;
  • Rahimov Umarqul Mardonovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Navoiy viloyati Nurota tumani favqulodda vaziyatlar bo‘limi yong‘in-qutqaruv qismi texnigi;
  • Saidov Yorqinjon Hasanovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi Farg‘ona viloyati O‘zbekiston tumani favqulodda vaziyatlar bo‘limi yong‘in-qutqaruv qismi smena boshlig‘i;
  • Sayimbetov Rinat Jaksilikovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism seksiya komandiri;
  • Tojimamatov Shoyatbek Abdurahmonovich — Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa tumani ichki ishlar bo‘limi bo‘linma boshlig‘i;
  • Halilov Shavkatbek Andijonboyevich — Andijon viloyati bojxona boshqarmasi “Do‘stlik” chegara bojxona posti bosh inspektori;
  • Xolikov Muhammadjon Abdumuxtorovich — O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi maxsus qidiruv yong‘in-qutqaruv boshqarmasi guruh feldsheri;
  • Ergashev Asqar To‘rayevich — O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi “Nukus” xalqaro aeroportida xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha alohida bataloni nazoratchisi;
  • Eshov Anvar Turdiyevich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism texnigi;
  • Yo‘ldoshev G‘olibjon Komiljonovich — O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy qism guruh texnik nazoratchisi;
  • Yusupov Alimardon Ubaydullayevich — O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Qorovul qo‘shinlari harbiy qism qorovul boshlig‘i.