Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu G‘azodagi urushning tugatishni muhokama qilishga tayyor ekanliklari aytdi va buning uchun shart qo‘ydi. Bu haqda The Times of Israel xabar berdi.
Netanyaxuning ta’kidlashicha, buning uchun HAMAS harakati qurolini tashlab, sektorni tark etishi kerak. Isroil esa G‘azoda umumiy xavfsizlikni ta’minlash va AQSH prezidenti Donald Trampning rejasini, ya’ni ixtiyoriy emigratsiya dasturini amalga oshirish majburiyatini o‘z zimmasiga oladi.
Tramp avvalroq Vashington G‘azoni o‘z nazoratiga olishga tayyorligini aytgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Falastin aholisini boshqa hududlarga ko‘chirish, eksklavni vayron bo‘lgan binolardan tozalash va yangi ish o‘rinlari va uy-joy bilan ta’minlaydigan iqtisodiy rivojlanish markaziga aylantirish kerak.
Bu bizning rejamiz. Biz buni yashirmaymiz va istalgan vaqtda uni muhokama qilishga tayyormiz, dedi Isroil bosh vaziri.
Shuningdek, u Isroil G‘azo sektoridan garovga olinganlarni ozod qilish bo‘yicha vositachilar orqali muzokaralarni davom ettirayotganini ta’kidladi. Muzokaralar “o‘t ochish” fonida olib borilmoqda. Chunki Isroil garovdagilarni ozod qilish uchun HAMASga harbiy bosimni kuchaytirish “samarali” deb hisoblaydi.