Qashqadaryoda qutqaruvchilar tomonidan lift ichida qulflanib qolgan bolalar sog‘-salomat qutqarildi. Bu haqda FVV xabar berdi.
Unda aytilishicha, 27-mart kuni soat 13:30 da Qashqadaryo viloyati FVBga Qarshi shahar “Navo” MFYda joylashgan ko‘p qavatli uylarning biridagi lift qulflanib qolgani, uni ichida 4 nafar yosh bolalar qolib ketgani to‘g‘risida xabar kelib tushgan.
Xabarga ko‘ra, zudlik bilan aytilgan manzilga viloyat FVB qutqaruvchilari yetib borgan va maxsus asbob-anjomlar yordamida liftni ochib, bolajonlar qutqarilgan hamda ota-onalariga sog‘-omon topshirilgan.
- Toshkentda ichida odamlari bilan tushib ketgan lift tekshirilganda o‘ndan ortiq kamchiliklar aniqlandi.
- Toshkentda lift ichida odamlar bilan tushib ketdi — video.
Toshkent shahar hokimining “Toshkent shahrida iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy va energetika soha obyektlari hamda ko‘p qavatli uy-joy fondini 2025/2026-yillar kuz-qish davrida barqaror ishlashga tayyorlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Qarorda Toshkentda 2025-yil oxirigacha 452 ta lift yangilanishi belgilandi.
Ko‘p qavatli uylarning liftlarini boshqarish va monitoring qilish bo‘yicha “Xavfsiz lift” yagona idoralararo platformasi ishlab chiqilayotgani haqida xabar berilgandi.
Bugunga qadar ko‘p qavatli uylardagi 8 942 ta lift texnik ko‘rikdan o‘tkazilib, ular bo‘yicha pasport va muvofiqlik sertifikati joriy etiladi. Shu asosda kelgusi 5 yilda 2 001 ta lift yangilanadi va 382 tasi ta’mirlanadi.