Alisher Navoiy nomidagi Kino saroyida “O‘zbekfilm” kinostudiyasida suratga olingan “Sariq devni minib” (“Sehrli qalpoqcha-2”) to‘liq metrajli badiiy filmining premyeraoldi namoyishi va kartina ijodkorlari ishtirokida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Bu haqda O‘zA xabar berdi.
Matbuot anjumanida “Sog‘lom bola yili” Davlat dasturi doirasida suratga olingan ushbu filmning yaratilish jarayoni haqida ma’lumot berildi.
O‘zbekiston xalq yozuvchisi Xudoyberdi To‘xtaboyevning “Sariq devni minib” romani bolalarning eng sevimli asarlaridan sanaladi. Unda bolalikning sodda va samimiy, quvnoq va zavqli onlari ziyrak va teran nigoh, o‘ziga xos mahorat bilan ochib berilgan. Shu bois mazkur asar dunyoning ko‘plab xalqlari tillariga tarjima etilib, o‘quvchilar mehrini qozongan. Kitobning birinchi qismi asosida suratga olingan “Sehrli qalpoqcha” filmi ham yosh tomoshabinlarga yaxshi tanish.
“Sariq devni minib” badiiy filmida aks ettirilgan voqealar, avvalo, kitobda tilga olingan kulgiga boy sarguzashtlarni tomoshabinlar yodiga soladi. Tinib-tinchimas, sho‘xligidan hatto qo‘shnilar ham bezor bo‘lgan Hoshimjonni buvisi “Bolaning aqli kirsin”, deb qishloqdagi Danak tabibga dastyorlikka beradi. Yozgi ta’til sarguzashtlariga debocha bo‘lgan bu voqea sabab tabibning aslida yolg‘onchi, firibgarligi Hoshimjonning sa’y-harakatlari bilan fosh bo‘ladi.
Quvnoq sarguzashtlaru kutilmagan zavqli epizodlarga boy bo‘lgan ushbu kartina kishini beixtiyor bolalikning beg‘ubor damlariga yetaklaydi.
Film ssenariysi muallifi va rejissyori – Sarvar Karimov. Postanovkachi operator – Izatilla Lutfullayev. Asosiy rollarni Bunyod Rahmatullayev, Shohruh Asadullayev, Tohir Saidov, Muhammadiso Abdulxairov, Fotima Rejametova, Dilbar Ikromova singari aktyorlar ijro etgan.
Eslatib o‘tamiz, zamonaviy fantastika janrida “Sariq devni minib” (“Sehrli qalpoqcha–2”) badiiy filmini yaratish uchun 600 mln so‘m ajratilgan edi.