Фото: Ўзбекистон Президенти шарафига саф тортган фахрий қоровул
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев давлат раҳбари сифатида сўнгги 5 йил ичида жаҳоннинг 17 мамлакатига жами 44 марта сафарга чиққан. Давлат раҳбарига Бельгиядан тортиб Бангладешгача бўлган давлатлар ташриф учун таклиф билан чиққан. 2019 йилда Мирзиёев бир йилнинг ўзида 36 та хориж сафарига чиқиши режалаштирилган эди, бироқ коронавирус пандемияси сабаб жорий этилган чекловлар Президентнинг ташрифлар географияси кенгайишини ортга суриб келмоқда.
«Дарё» Шавкат Мирзиёевнинг хориж сафарлари бир қисмини акс эттирувчи фотосуратларни бир саҳифага жамлади.
саналади. Суратда Туркманистон президенти Мирзиёевни фахрий қоровул иштирокида аэропортда кутиб олмоқда. Кейинчалик Президент ушбу мамлакатга яна 5 марта борган. " data-action="zoom" class="border lazyload" />
келди. Суратда Президентни мамлакатнинг ўша вақтдаги бош вазири Бакитжон Сагинтаев ҳамда ҳукумат аъзолари фахрий қоровул иштирокида кутиб олмоқда (2017 йил 22 март). Мирзиёев энг кўп ташриф билан борган мамлакат айнан Қозоғистон ҳисобланади — жами 7 марта. " data-action="zoom" class="border lazyload" />
Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауднинг таклифига биноан 2017 йилнинг 21 май куни Ар-Риёд шаҳрида бўладиган араб-мусулмон мамлакатлари ва АҚШ саммитида иштирок этиш учун Саудия Арабистонига борган. Бу ҳозирча Президентнинг ушбу мамлакатга қилган ягона сафари. Фото: Президент матбуот хизмати
йўлламоқда. Президент ушбу мамлакатга иккинчи марта 2020 йилнинг 19 февраль куни расмий ташриф билан борган. " data-action="zoom" class="border lazyload" />
Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Президенти Мун Чже Иннинг таклифига биноан ушбу мамлакатга ташриф буюрган. 2017 йил 22 ноябрь.Фото: Президент матбуот хизмати
Пентагонда фахрий қоровул ҳамроҳлигида кутиб олинмоқда. Президент аввалроқ, яъни, 2017 йилнинг 18 сентябрида ушбу мамлакатга илк ташрифини амалга оширган. Унда давлат раҳбари БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессияси умумий музокараларида нутқ сўзлаган. Нью-Йорк шаҳрига ташрифи доирасида БМТ бош котиби Антониу Гутерриш, Халқаро валюта фонди тақсимловчи директори Кристин Лагард, Жаҳон банки гуруҳи президенти Жим Ён Ким ҳамда БМТ Бош Ассамблеясига ташриф буюрган бошқа давлат раҳбарлари билан учрашиб, музокаралар ўтказган. " data-action="zoom" class="border lazyload" />
кутиб олинмоқда. Президент кейинроқ ушбу давлатга Ҳиндистон бош вазири Нарендра Модининг таклифига биноан «Жўшқин Гужарат – 2019» IX халқаро инвестиция саммитида (2019 йил 17 январь) иштирок этиш учун ҳам борган." data-action="zoom" class="border lazyload" />
Париж шаҳридаги Шон-шараф майдонида Ўзбекистон Президентини расмий кутиб олиш маросими. 2018 йил 9 октябрь.Фото: Президент матбуот хизмати
Бельвю саройида Ўзбекистон Президентини Германия Федератив Республикаси президенти Франк-Вальтер Штайнмаер кутиб олмоқда. 2019 йил 21 январь.Фото: Президент матбуот хизмати
Бирлашган Араб Амирликлари пойтахти Абу-Даби халқаро аэропортида Президентни БАА бош вазири ўринбосари, президент ишлари бўйича вазир Шайх Мансур бин Зоид Ол Наҳаён кутиб олмоқда. 2019 йил 24 март.Фото: Президент матбуот хизмати
Президент Шавкат Мирзиёев Беларусь президенти Александр Лукашенко ҳамроҳлигида Минск шаҳридаги Мустақиллик саройига кириб келмоқда. 2019 йил 1 август.Фото: Президент матбуот хизмати
Шавкат Мирзиёев Туркий кенгашнинг навбатдаги саммити тадбирларида иштирок этиш учун Боку шаҳрига келганида Озарбайжон бош вазирининг биринчи ўринбосари Ёқуб Аюбов, Ташқи ишлар вазирлиги раҳбарияти ва бошқа расмий шахслар кутиб олмоқда. 2019 йил 14 октябрь.Фото: Азер ТАС
Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифи асосий тадбирлари Токиода бўлиб ўтган. Суратда давлат раҳбари Япония бош вазири Синдзо Абэ томонидан Кантей қароргоҳида кутиб олинмоқда. 2019 йил 19 декабрь.Фото: Президент матбуот хизмати