Қашқадарёда қутқарувчилар томонидан лифт ичида қулфланиб қолган болалар соғ-саломат қутқарилди. Бу ҳақда ФВВ хабар берди.
Унда айтилишича, 27-март куни соат 13:30 да Қашқадарё вилояти ФВБга Қарши шаҳар “Наво” МФЙда жойлашган кўп қаватли уйларнинг биридаги лифт қулфланиб қолгани, уни ичида 4 нафар ёш болалар қолиб кетгани тўғрисида хабар келиб тушган.
Хабарга кўра, зудлик билан айтилган манзилга вилоят ФВБ қутқарувчилари етиб борган ва махсус асбоб-анжомлар ёрдамида лифтни очиб, болажонлар қутқарилган ҳамда ота-оналарига соғ-омон топширилган.
- Тошкентда ичида одамлари билан тушиб кетган лифт текширилганда ўндан ортиқ камчиликлар аниқланди.
- Тошкентда лифт ичида одамлар билан тушиб кетди — видео.
Тошкент шаҳар ҳокимининг “Тошкент шаҳрида иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий ва энергетика соҳа объектлари ҳамда кўп қаватли уй-жой фондини 2025/2026 йиллар куз-қиш даврида барқарор ишлашга тайёрлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Қарорда Тошкентда 2025 йил охиригача 452 та лифт янгиланиши белгиланди.
Кўп қаватли уйларнинг лифтларини бошқариш ва мониторинг қилиш бўйича “Хавфсиз лифт” ягона идоралараро платформаси ишлаб чиқилаётгани ҳақида хабар берилганди.
Бугунга қадар кўп қаватли уйлардаги 8 942 та лифт техник кўрикдан ўтказилиб, улар бўйича паспорт ва мувофиқлик сертификати жорий этилади. Шу асосда келгуси 5 йилда 2 001 та лифт янгиланади ва 382 таси таъмирланади.