Германия ва Франция ортидан Австрия ҳам битим имзолашга тайёр, деб хабар бермоқда Миграция агентлиги.
Унда айтилишича, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги, Ташқи ишлар ҳамда Ички ишлар вазирликлари масъулларидан иборат делегация Австриянинг қатор расмий идоралари билан учрашувлар ўтказмоқда.
Хусусан, Австрия Ташқи ишлар, Ички ишлар, Меҳнат ва иқтисодиёт, Таълим, фан ва тадқиқотлар Федерал вазирликлари ҳамда Австрия Бизнес агентлиги мутасаддилари билан бўлиб ўтган учрашувларда меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон фуқароларини ташкилий тартибда Австрияга юқори маошли ишларга жойлаштириш, миграция соҳасида қўшма лойиҳаларни яратиш, шунингдек, Ўзбекистон ҳукумати ва Австрия ҳукумати ўртасида миграция соҳасида Ҳукуматлараро битим лойиҳасини ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Федерал савдо-саноат палатаси директори ўринбосари билан бўлиб ўтган мулоқотда Ўзбекистондан мутахассисларни Австрия корхоналарига жалб қилиш имкониятларига эътибор қаратилди.
Ушбу палата жорий йилнинг апрель ойида Ўзбекистонда ваколатхона очадиган бўлди. Очилиш маросимига Австриядан йирик иш берувчиларни таклиф қилган ҳолда “Меҳнат форуми”ни ҳам Тошкентда ташкил қилишга келишиб олинди.
Ўзбекистонлик ҳамширалар АҚШга ишлаш учун юборилади
Бу ҳақда Миграция агентлиги директор ўринбосари Азимжон Ҳусанов ва New Future Succyess Academy халқаро ҳамшираларни тайёрлаш ўқув марказининг Ўзбекистондаги бошқарувчи менежери Фозилбек Хонхўжаев ўртасидаги учрашувда маълум қилинган. 2030 йилгача АҚШда 1 миллиондан ортиқ ҳамшираларга талаб мавжуд.
Ўзбекистонда 2018—2023 йилларда аҳоли даромадининг 16 фоизи мигрантлар улушига тўғри келган. Чет элларда ишлаётган юртдошлар ҳар йили Ўзбекистонга ўн икки-ўн беш миллиард доллар жўнатади.
Ўзбекистонлик ҳамширалар Қатарга ишга таклиф қилинмоқда
Жами иш ўрни 10 та, иш ҳақи ойига 2750 долларни ташкил этади.
Иш уч сменали тизимда амалга оширилиб, ҳафтасига 48 соат, 6 кунни ташки этади. Номзодлар учун шартлар: 18−50 ёш оралиғида бўлиш, тиббиёт соҳасида камида 2 йиллик иш стажига эга бўлиш ҳамда инглиз тилини мукаммал билиш.