Португалиянинг шимолидаги Арока шаҳридаги геология боғида Пайва дарёсидан 175 метр баландликда жойлашган дунёдаги энг узун пиёдалар осма кўприги очилди. Бу ҳақда Reuters хабар берди.
Маълумотларга кўра, 516 метр узунликдаги кўприкнинг қурилиши икки йилга яқин давом этди, лойиҳанинг қиймати 2,3 миллион еврони ташкил қилди.
Таъкидланишича, осма кўприкнинг расмий очилиши 2 май кунига режалаштирилган, лекин маҳаллий аҳоли ундан фойдаланишни аллақачон бошлаб юборди.
Ушбу кўприк ёрдамида ҳокимият коронавирус пандемияси сабабли катта зарар кўрган туризм соҳасини қайта жонлантиришни режалаштирмоқда.
https://twitter.com/interaksyon/status/1388065804428611587
Euro Weekly News нашрининг ёзишича, 6 ёшдан 17 ёшгача бўлган болалар, шунингдек, кексалар учун кўприкдан ўтиш чиптаси 10 евро, қолганлар учун 12 еврони ташкил қилади. Маҳаллий аҳоли кўприкдан бепул фойдаланади.
https://twitter.com/ReutersIndia/status/1388081947495129091
Маълумот учун, Пайвадаги мазкур осма кўприк Швейцариянинг Алп тоғларида қурилган Чарльз Куонен кўпригининг (494 метр) рекордини янгилади.