Самарқанд шаҳрида 3—4 апрель кунлари “Марказий Осиё—Европа иттифоқи” биринчи саммити бўлиб ўтади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, Шавкат Мирзиёев раислигида ўтадиган саммит ишида Европа кенгаши президенти Антониу Кошта, Европа комиссияси президенти Урсула фон дер Ляйен, Қозоғистон республикаси президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев, Қирғиз Республикаси президенти Садир Жапаров, Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон президенти Сердар Бердимуҳамедов иштирок этади.
3—4 апрель кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган “Марказий Осиё—Европа иттифоқи” биринчи саммити нафақат минтақавий, балки глобал сиёсий ва иқтисодий жараёнлар учун муҳим воқеликдир. Мазкур саммит Европа иттифоқи ва Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорликнинг янги босқичини бошлаб беради.
Мазкур тадбир нафақат расмий мулоқотлар, балки аниқ режалар, шериклик механизмлари ва янги лойиҳаларни амалга оширишдаги “йўл харитаси”ни шакллантириш учун муҳим платформадир.