Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяху Ғазодаги урушнинг тугатишни муҳокама қилишга тайёр эканликлари айтди ва бунинг учун шарт қўйди. Бу ҳақда The Times of Israel хабар берди.
Нетаньяхунинг таъкидлашича, бунинг учун ҲАМАС ҳаракати қуролини ташлаб, секторни тарк этиши керак. Исроил эса Ғазода умумий хавфсизликни таъминлаш ва АҚШ президенти Дональд Трампнинг режасини, яъни ихтиёрий эмиграция дастурини амалга ошириш мажбуриятини ўз зиммасига олади.
Трамп аввалроқ Вашингтон Ғазони ўз назоратига олишга тайёрлигини айтган эди. Унинг сўзларига кўра, Фаластин аҳолисини бошқа ҳудудларга кўчириш, эксклавни вайрон бўлган бинолардан тозалаш ва янги иш ўринлари ва уй-жой билан таъминлайдиган иқтисодий ривожланиш марказига айлантириш керак.
Бу бизнинг режамиз. Биз буни яширмаймиз ва исталган вақтда уни муҳокама қилишга тайёрмиз, деди Исроил бош вазири.
Шунингдек, у Исроил Ғазо секторидан гаровга олинганларни озод қилиш бўйича воситачилар орқали музокараларни давом эттираётганини таъкидлади. Музокаралар “ўт очиш” фонида олиб борилмоқда. Чунки Исроил гаровдагиларни озод қилиш учун ҲАМАСга ҳарбий босимни кучайтириш “самарали” деб ҳисоблайди.